OC na miesiąc – wszystko o krótkoterminowym ubezpieczeniu samochodu

OC na miesiąc – wszystko o krótkoterminowym ubezpieczeniu samochodu

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Umowę OC zazwyczaj zawieramy na dwanaście miesięcy, w wyjątkowych przypadkach możemy jednak skorzystać z krótkoterminowego OC, zwanego komisowym. Czy ma ono taki sam zakres, jak OC na dwanaście miesięcy? Kiedy i pod jakim warunkiem możemy wykupić OC na miesiąc? Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat OC krótkoterminowego.

OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Ubezpieczenie krótkoterminowe możemy wykupić, jeżeli nasz pojazd jest zarejestrowany czasowo. Czasowej rejestracji dokonuje się wtedy, kiedy chcemy wywieźć samochód za granicę lub potrzebujemy dokumentów na przejazd tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu. W tych przypadkach możemy wykupić ubezpieczenie na 30 dni, czyli taki okres, na jaki ważna jest czasowa rejestracja.

OC na miesiąc dla pojazdów sprowadzonych zza granicy

Kiedy sprowadzimy samochód zza granicy, mamy 30 dni na zarejestrowanie go w Polsce. Na ten okres możemy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Należy jednak pamiętać, że – inaczej niż w przypadku standardowego OC na 12 miesięcy – czasowe nie odnowi się automatycznie na kolejny okres, po wygaśnięciu musimy wykupić normalne OC na rok.

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych

Pojazdy wolnobieżne to wszelkie pojazdy silnikowe skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 kilometrów na godzinę. Należą do nich maszyny budowlane, leśne lub transportowe. Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych można zawrzeć na minimum 3 miesiące. Wyjątkiem są ciągniki i inne maszyny rolnicze – musimy wykupić na nie OC na 12 miesięcy.

OC na miesiąc dla pojazdów historycznych

Pojazdy historyczne to pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym, mające co najmniej 40 lat, a także pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawrzeć na minimum 30 dni. Właściciele takich samochodów najczęściej wykupują OC przed dorocznym zlotem zabytkowych maszyn, a przez resztę roku dopieszczają i polerują je w garażach.

Warto wiedzieć, że zarówno pojazdy wolnobieżne jak i historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia OC.

OC na miesiąc – „OC komisowe”

Kiedy sprzedajemy samochód do komisu samochodowego, podmiot prowadzący taką działalność gospodarczą może korzystać z naszej polisy OC. Lub zawrzeć nową umowę, np. krótkoterminową na 30 dni.

Kiedy oddajemy pojazd w komis i podpisujemy umowę komisu, a nie sprzedaży, zwyczajowo przyjmuje się, że to właściciel pojazdu dba o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie. Czy słusznie? Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zawarcie umowy OC leży po stronie posiadacza, nie właściciela. W przypadku oddania samochodu do komisu dochodzi do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Warto uregulować tę kwestię w umowie komisowej, by później nie było nieporozumień.

Podsumowanie

  1. OC krótkoterminowe można zawrzeć tylko w ściśle określonych  okolicznościach: dla pojazdów zarejestrowanych czasowo, dla pojazdów  sprowadzonych zza granicy, dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych, a także gdy ustalimy to z właścicielem komisu, do którego trafia samochód.
  2. OC krótkoterminowe zawiera się na 30 dni, a w przypadku pojazdów wolnobieżnych na minimum 3 miesiące.
  3. OC krótkoterminowe zapewnia taką samą ochronę jak zawierane jest na 12 miesięcy, jednak nie przedłuża się automatycznie na kolejne 30 dni, a wygasa  wraz z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta.