Nie bez powodu od dawna funkcjonuje powiedzenie, że nieszczęścia chodzą po ludziach, ponieważ nigdy
nie wiadomo, co, gdzie i kiedy może się nam przytrafić. Wypadek może nas zaskoczyć w pracy, w
szkole, na wakacjach i oczywiście na drodze. Wtedy pojawia się wiele problemów, między innymi te
związane z pokryciem kosztów leczenia czy długiej rehabilitacji poszkodowanej osoby. W takich właśnie
sytuacjach przychodzi nam z pomocą ubezpieczenie NNW.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czyli NNW to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia z grupy ubezpieczeń osobowych, które zapewniają ochronę zdrowia i życia ludzkiego. Jego przedmiotem są następstwa nieszczęśliwego wypadku, czyli jakiegoś nagłego, nieprzewidzianego zdarzenia, które spotyka nas niezależnie od naszej woli. Takimi następstwami mogą być utrata zdrowia, trwały uszczerbek na zdrowiu, czy nawet śmierć.
Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie NNW
Pokutuje powszechne przekonanie, że to ubezpieczenie obejmuje przede wszystkim kierowców i pasażerów. Tak oczywiście nie jest. Polisa NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym i jej zakres można dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. W związku z tym tak naprawdę każdy z nas może wykupić tego typu rodzaj ubezpieczenia, jeśli chce zadbać o zdrowie i życie własne i członków swojej rodziny. Istnieje możliwość wykupienia tylko NNW dostosowanego do zaistniałej sytuacji np. dla pracowników, uczniów na czas wyjazdu na wycieczkę szkolną, dla osób wyjeżdżających na wakacje, czy starszych i z tego powodu bardziej narażonych na wypadki. Popularnością cieszy się także NNW dla sportowców wyczynowych. Ale NNW można zakupić także w pakietach np. z ubezpieczeniem szkolnym czy turystycznym.
Ubezpieczenie NNW w pakiecie z OC
Druga, bardziej znana opcja dotyczy kupowania dobrowolnego ubezpieczenia NNW w pakiecie z obowiązkowym OC. Ten rodzaj ubezpieczenia NNW może obejmować zarówno samego kierowcę jak i kierowcę i pasażera. Jest on bardzo przydatny z wielu powodów, tym bardziej, że w trakcie codziennego poruszania się po naszych drogach bardzo łatwo o wypadek. NNW obejmuje wtedy nie tylko szkody powstałe podczas samej jazdy, ale także podczas wsiadania i wysiadania z samochodu, zatrzymywania się, postoju czy naprawy auta.
Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW?
Nikt nie dopuszcza do siebie myśli, że stanie mu się coś złego, jednak warto zadbać o dobro swoich pasażerów, a także bezpieczeństwo własne i bliskich. Ubezpieczenie NNW zapewnia klientom w tej kwestii szereg korzyści.
Przede wszystkim ubezpieczenie NNW za relatywnie niską składkę gwarantuje nam szeroki zakres ochrony udzielanej osobom poszkodowanym w wypadku. W razie stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu otrzymamy odszkodowanie, polisa pokryje koszty leczenia, czy wydatki poniesione w związku z zakupem potrzebnych protez. W wypadku śmierci ubezpieczyciel może zwrócić koszty związane z transportem zwłok, a co najważniejsze w tej sytuacji, świadczenie ubezpieczonego zostanie przekazane rodzinie.
W razie potrzeby można podpisać kilka umów ubezpieczeniowych NNW u kilku różnych ubezpieczycieli i od każdego otrzymamy wypłatę świadczenia. Świadczenia wypłacane są bez względu na to, czy przysługują nam one także z polisy np. OC sprawcy. Świadczenie to należy się także kierowcy, który spowodował wypadek.
Warto też podkreślić, że ubezpieczenie obejmuje wydarzenia, które mogą wydarzyć się nie tylko na terenie naszego kraju, ale, jeśli wybierzemy taką opcję, także poza jego granicami.
Oczywiście zakres NNW zależy od wysokości płaconej składki i oferty ubezpieczyciela. Każdy z nas może zdecydować o jego sumie i zakresie ochrony. Jednak należy pamiętać, że nie ma wartości cenniejszych niż nasze zdrowie i życie, więc warto zainwestować w ten rodzaj ubezpieczenia.
Podsumowanie
- Ubezpieczenie NNW to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia osobowego.
- Sami decydujemy o sumie polisy, a więc i zakresie ochrony.
- NNW można wykupić na wypadek ochrony przed różnymi sytuacjami losowymi powstałymi np. w czasie wakacji, wycieczki, uprawiania sportu, w pracy.
- NNW kupowane jest najczęściej w pakiecie z OC, aby zapewnić odszkodowania ofiarom wypadków zaistniałych w ruchu drogowym.