Ubea świadczy usługi ubezpieczeń z zakresu: ubezpieczenia samochodu, ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeń domów i mieszkań, ubezpieczenia życia. Strona główna Ubea przypomina raczej portal internetowy, gdzie otrzymamy wiadomości ze świata ubezpieczeń, porady eksperta, a także ranking towarzystw ubezpieczeniowych. Gdyby nie główny baner trudno się zorientować, że jesteśmy na stronie zajmującej się porównywaniem i sprzedażą ubezpieczeń.
Firma została wpisana do rejestru przedsiębiorców stosunkowo niedawno, bo w kwietniu 2013 roku. Ubea Sp. z o.o. ma swoją siedzibę we Wrocławiu przy ulicy Powstańców Śląskich 52C/1, a kontakt ze spółką możliwy jest:
- pod numerem telefonu: 71 722 80 00 (w dni robocze od godz. 9:00 do 17:00)
- poprzez email: kontakt@ubea.pl
Spółka informuje, że współpracuje z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi, natomiast podczas wyboru ubezpieczenia obowiązkowego dla samochodu wskazano, że współpracuje wyłącznie z PZU, MTU, Link4, Aviva, Proama, Generali, UNIQA, You Can Drive, Wiener (dawniej Gothaer) oraz Benefia. Jednocześnie dowiadujemy się z serwisu, że Ubea posiada najtańsze oferty na rynku, ponieważ rezygnuje z prowizji ze strony klienta. Ubea jasno informuje swoich klientów o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od jej podpisania.
Jakie auta ubezpiecza Ubea?
Nie wszystkie. Niestety może się okazać, że Twoje auto nie może być ubezpieczone w ramach tej porównywarki. Kogo zatem ubezpieczy Ubea? Wyłącznie samochody osobowe, przeznaczone na rynek europejski i nie starsze niż 30 lat.
Uzupełnienie danych porównywarki Ubea
Wchodząc na stronę internetową klikamy w opcję oblicz składkę i jesteśmy przenoszeni na stronę formularza. Nie mieści się on co prawda na jednym ekranie, ale daje możliwość scrollowania i widzimy wszystkie dane, o które będziemy zapytani.
Dane konieczne do obliczenia składki
1.Rozpoczęcie daty obowiązywania nowej polisy (data wstawia się automatycznie, można ją zmienić na dowolną)
2. Dane pojazdu: data produkcji, marka, wersja pojazdu (wszystkie te elementy pojawiają się w ramach wyskakujących okienek).
|
3. Całkowity przebieg auta
4. Wykorzystanie: u znów porównywarka sama uzupełnia dane, które możemy edytować, Deklarujemy: przewidywany roczny przebieg, wykorzystanie pojazdu prywatnie/ zawodowo,częstotliwość użytkowania, a także korzystanie z samochodu za granicą.
5. Rejestracja i zakup (data pierwszej rejestracji – pole B w dowodzie rejestracyjnym, rok zakupu, numer rejestracyjny – podanie numeru rejestracyjnego nie jest wymagane, jeśli nie podajesz imienia, nazwiska oraz numeru PESEL.
6. Pochodzenie i wyposażenie: tutaj kolejny raz mamy uzupełnioną za nas deklarację do edycji a w niej dane o pochodzeniu auta, posiadanych zabezpieczeniach czy oświadczenie o nietuningowaniu auta i braku uszkodzeń)
7. Miejsce użytkowania
Tutaj należy wskazać kod pocztowy w miejscu najczęstszego przebywania pojazdu. Następnie pojawia się uzupełniona deklaracja o nocnym parkowaniu auta pod adresem według kodu pocztowego oraz informacja o parkowaniu na ulicy. Obie dane z oświadczenia można edytować.
8. Poprzednie ubezpieczenie pojazdu
9. Właściciel
W tej sekcji znów pojawia się oświadczenie do edycji, jesteśmy również informowani, że w Generali i Proamie ubezpieczyciel wymaga podania PESEL-u oraz imienia i nazwiska.
- liczba właścicieli
- miejsce zameldowania i zamieszkania
- data urodzenia
- deklaracja dotycząca:
- płci
- liczby nieletnich dzieci
- prowadzenia działalności gospodarczej
- wykonywanego zawodu
- data uzyskania prawa jazdy
10. Historia OC
- Kiedy właściciel nabył pierwszą polisę OC
- Poprzedni ubezpieczyciel właściciela
- Poprzednia zniżka OC
11. Historia AC
- Kiedy właściciel nabył pierwszą polisę AC
- Poprzednia zniżka AC
Na tym etapie możemy dodać kolejnego współwłaściciela samochodu, a następnie uzupełnić wszystkie powyższe dane, tak jak dla pierwszego właściciela pojazdu.
12. Użytkownicy pojazdu
W tym miejscu deklarujemy, że jesteśmy jednym kierowcą pojazdu i auto nie posiada innych regularnych kierowców. Dane te można edytować do maksymalnie 3 kierowców dla pojazdu.
13. Dane kontaktowe
W tym miejscu możemy, choć nie musimy zostawić numer telefonu dla konsultanta Ubea.
Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych jednocześnie zgadzamy się na przedstawienie ofert ubezpieczeniowych oraz akceptujemy regulamin serwisu. Następnie serwis informuje nas ile pól pominęliśmy, i które wymagają jeszcze wprowadzenia danych.
Porównywarka Ubea – kalkulator ofert
Wyniki kalkulacji polis otrzymujemy w formie tabeli. Jeśli nie podaliśmy danych takich jak PESEL, imię, nazwisko, numer rejestracyjny, nie otrzymujemy wyników dla Proamy i Generali, jednak możemy je jeszcze na tym etapie podać.
Otrzymaliśmy porównanie kilku firm oferujących OC, tabela z automatu ustawiona jest od ceny najniższej do najwyższej, a dodatkowo możemy z zakładki wybrać OC+AC i sprawdzić, jak te oferty wyglądałyby dla naszej kalkulacji. Mamy również możliwość wysłania kalkulacji na adres e- mail. Część z ofert posiada jedynie opcję “zamów kontakt”, a niektóre przekierują nas na odpowiednią stronę internetowa do zakupu polisy.
Zalety i wady porównywarki Ubea
Niewątpliwą zaletą jest możliwość zobaczenia prawie wszystkich pytań na 1 stronie, nic nas nie zaskakuje, ewentualnie formularz wymaga uszczegółowienia deklaracji. Jest to z pewnością wygodne.
Niestety same deklaracje to już wyższa szkoła jazdy, przez nieuwagę można nie zmienić danych, które wstawiane są z automatu i może się okazać, że mimo, iż posiadamy biały samochód, system sam oznaczył czarny. To może być kłopotliwe. Wymaga to sprawdzenia czy we wszystkich deklaracjach poprawiliśmy dane na te zgodne z prawdą. Sama tabela wyników jest jasna i przejrzysta, choć brakuje w niej możliwości porównywania wybranych ofert między sobą, a i liczba towarzystw nie jest imponująca. Daje to obraz jedynie wycinku polskiego rynku ubezpieczeń.