7 sposobów na tanie OC dla młodego kierowcy

7 sposobów na tanie OC dla młodego kierowcy

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Ubezpieczenie OC jest ustawowym obowiązkiem i nie ma sposobu, by go ominąć bez narażania się na bardzo poważne konsekwencje finansowe. Ceny ubezpieczeń w ostatnich latach bardzo wzrosły i chociaż u progu 2018 roku wyhamowały, to OC jest drogą sprawą, szczególnie dla młodych kierowców. Ubezpieczyciele nie mają dla nich litości, za to my mamy kilka cennych rad.

Młody kierowca równa się kierowca wysokiego ryzyka. Tak uważa każdy ubezpieczyciel i nie będzie inaczej, przynajmniej dopóki będą na to wskazywały policyjne raporty na temat wypadków drogowych. A wskazują jednoznacznie, że kierowcy z grup wiekowych 18–24 i 25–39 powodują najwięcej wypadków, a ich grzechy główne to nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu („myślałem, że zdążę”) i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Z wiekiem brawura za kierownicą ustępuje miejsca pokorze i zdrowemu rozsądkowi i dopiero wtedy ubezpieczyciel patrzy na kierowcę przyjaźniej.

Tymczasem, zmotoryzowana młodzieży, płacz i płać. No, chyba że zastosujesz do naszych podpowiedzi. Wtedy również zapłacisz, ale mniej i już bez łez.

Pierwszy sposób na tańsze ubezpieczenie dla młodego kierowcy – współwłaściciel z doświadczeniem

Jeśli któreś z twoich rodziców jest doświadczonym kierowcą z bogatym pakietem zniżek, możesz uczynić go współwłaścicielem swojego samochodu i w ten sposób skorzystać z jego zniżek. Uwaga: jeśli spowodujesz wypadek, odbije się to na zniżkach twoich i rodzica.

Sposób drugi – niezbyt szybki wóz

Każdy ubezpieczyciel doskonale orientuje się, co robią młodzi kierowcy w szybkich samochodach. Dlatego wlicza ten fakt w ryzyko ubezpieczeniowe. Jeśli chcesz zaoszczędzić na OC, kup auto o mniejszej pojemności silnika. Silnik 2.0 kusi, ale 1.4 też da radę przewieźć cię z miejsca na miejsce.

Porada nr 3 – porównuj oferty

Wyobraź sobie, że wcale nie musisz, wzorem taty i dziadka, wydeptywać ścieżek do zaprzyjaźnionego agenta za rogiem, który ubezpiecza samochody w twojej rodzinie od pokoleń. Młodzi ludzie spędzają w Internecie lwią część życia, więc znalezienie dobrej oferty przyjdzie ci z łatwością.

Jeśli skorzystasz z banalnej w obsłudze porównywarki ubezpieczeń, w ciągu kilku minut otrzymasz szereg propozycji z różnych towarzystw ubezpieczeniowych, a w ciągu kolejnych kilku możesz trzymać w ręku wydrukowaną polisę. I to wszystko nie ruszając się z fotela. Jeśli szukasz taniego OC dla młodego kierowcy, koniecznie skorzystaj z porównywarki! Czy dziadek też tak potrafi?

Tanie, tańsze… najtańsze!

Oferty OC, które otrzymasz w kalkulatorze OC, na pewno będą różnić się miedzy sobą ceną. W zasadzie to nie wiadomo dlaczego, bo zakres OC reguluje ustawa, więc każdy ubezpieczyciel oferuje to samo. Nie ma sensu przepłacać. Nie musisz się więc zastanawiać nad tym, czy warto skorzystać z oferty ubezpieczyciela X lub Y – wybierz najtańszą ofertę!

Młody kierowco – myśl przyszłościowo, jedź ostrożnie

Na zniżki, które odgrywają dużą rolę przy obliczaniu stawki polisy, trzeba sobie zapracować. Każdy rok bezszkodowej jazdy to średnio 10% zniżki na kolejnej polisie. Tak zarobił je twój ojciec, tak zebrał je dziadek. Idź w ich ślady. Nie szarżuj na drodze, bądź przewidujący i ostrożny. Niektórzy ubezpieczyciele już po trzech latach premiują bezszkodowych kierowców pełnym pakietem zniżek (ustawowe 60%), a często dołożą coś od siebie.

Nie bój się zmienić ubezpieczyciela!

Co roku przed upływem końca polisy dotychczasowy ubezpieczyciel wysyła list z propozycją kolejnej składki. Warto wiedzieć, że jest to propozycja do odrzucenia i jeśli dobrze rozejrzeć się po rynku przy pomocy wspomnianej wyżej porównywarki ubezpieczeń. Często okazuje się, że bez trudu znajdziesz tańszą ofertę. U konkurencji… Co wtedy?

Bez problemu możesz kupić nową polisę i wypowiedzieć starą. Trzeba jednak pilnować terminów, bo polisa OC przedłuża się automatycznie, zatem jeśli nie poinformujesz dawnego ubezpieczyciela, że rezygnujesz z jego usług, będziesz miał dwie polisy i konieczność odkręcania sprawy.

7. sposób na tanie OC dla młodego kierowcy – szukaj TU życzliwych młodym kierowcom

Generalnie ubezpieczyciele patrzą na młodych za kierownicą nieufnie, ale i od tej zasady, jak chyba od każdej, zdarzają się wyjątki. Niektóre TU mają specjalne oferty dla młodych kierowców do 30. roku życia. Zwróć na nie uwagę, bo prawdopodobnie nikt nie da ci taniej. Ale pamiętaj o radzie nr 3 – zawsze porównuj…

Podsumowanie

OC dla młodych kierowców to spory wydatek, dlatego warto szukać oszczędności. Dobre i sprawdzone sposoby na tańsze OC dla młodego kierowcy to:

  1. współwłaściciel z kompletem zniżek,
  2. kupno niezbyt szybkiego samochodu,
  3. porównywanie ofert OC,
  4. kupno najtańszego OC (bo każde zawiera to samo),
  5. ostrożna jazda punktowana zniżkami na kolejny rok,
  6. zmiana polisy po roku na tańszą,
  7. zwrócenie uwagi na oferty skierowane przede wszystkim do młodych kierowców.