Kupiłem używany samochód – czy muszę go ubezpieczyć?

Kupiłem używany samochód – czy muszę go ubezpieczyć?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć ubezpieczenie OC. Z OC sprawcy wypadku pokrywane są wszystkie koszty zdarzenia. Ubezpieczenie AC pozwoli wyremontować nasz samochód, także w sytuacji, gdy to my spowodowaliśmy kolizję. NNW i assistance bywają bardzo przydatne, gdy staniemy się ofiarami wypadku. Które z tych ubezpieczeń musimy mieć, a które warto?

Obowiązek ubezpieczenia OC nakłada na każdego z nas ustawa i nie ma sposobu, by OC nie płacić. Niestety, wielu kierowców go nie dopełnia. Szacuje się, że po polskich drogach jeździ bez mała 100 tys. pojazdów bez ważnego OC. Ich właściciele narażają się przede wszystkim na słoną grzywnę, którą może nałożyć policja w czasie kontroli drogowej. Lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, monitorujący online ciągłość polis w Polsce.

Kiedy nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek, będzie musiał ponieść wszelkie koszty z nim związane. Są to niebagatelne kwoty, bo w ich zakres wchodzi także dożywotnie wypłacanie renty dla ofiar wypadku.

Kiedy kupujemy samochód, polisa OC przechodzi na nas jako na nabywcę. Poprzedni właściciel zgłasza sprzedaż swojemu ubezpieczycielowi, a my możemy polisę zachować lub rozwiązać umowę i kupić nowe ubezpieczenie. Jeśli zdecydujemy się korzystać z OC poprzedniego właściciela, konieczna będzie zapewne rekalkulacja składki OC. Warto zatem rozejrzeć się po rynku ubezpieczeniowym, czy nie znajdziemy tańszej oferty. Można to zrobić szybko i łatwo przed ekranem komputera przy pomocy kalkulatora OC.

Kupno używanego samochodu a ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela

Kiedy ubezpieczyciel otrzyma od zbywcy informację o sprzedaży pojazdu, zrekalkuluje składkę dla nowego właściciela w oparciu o standardowe dane (wiek, doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa, przysługujące zniżki, miejsce zamieszkania). Polisa zawarta przez zbywcę pojazdu obowiązuje do dnia jej zakończenia i nie przedłuża się automatycznie. Musisz pamiętać o tym i nową zawrzeć najpóźniej dzień przed wygaśnięciem starej.

Kupuję nową polisę OC

Zanim kupimy nowe ubezpieczenie, dobrze porównać różne oferty, co bardzo łatwo zrobić korzystając z kalkulatora online. Nie warto przepłacać za OC, to ubezpieczenie obowiązkowe a zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, więc tak naprawdę jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia jest cena.

Dodatkowe ubezpieczenia – AC, NNW, assistance

Ubezpieczenia dodatkowe są dobrowolne, więc nie musimy ich wykupywać, choć mogą okazać się na wagę złota. AutoCasco przydaje się, gdy nasz samochód padnie łupem złodziei lub zostanie uszkodzony na parkingu przez nieznanego sprawcę. Pokryje także koszty związane z naprawą naszego samochodu, jeśli to my spowodowaliśmy wypadek. NNW, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest bardzo przydatne dla kierowców i pasażerów, jeśli staną się ofiarami wypadku. Ta polisa pozwoli m.in. pokryć koszty leczenia czy rehabilitacji. Assistance pozwoli nam zaoszczędzić dużo nerwów i pieniędzy, kiedy np. samochód zepsuje się daleko od domu. To wszystko kosztuje, ale warto rozważyć zakup  pakietu, obejmującego różne ewentualności.

Kupiłem używany samochód bez OC

Może się zdarzyć i tak, że poprzedni właściciel nie opłacał przez rok lub więcej polisy OC. Do nas należy obowiązek opłacenia jej w dniu kupna samochodu (spóźnienie choćby o jeden dzień wiąże się z koniecznością zapłacenia dodatkowych 840 zł!). Zaległościami nie musimy się martwić, z nich rozliczony będzie poprzedni właściciel.

Kupiłem samochód sprowadzony z zagranicy

Jeśli sprowadzony przez Ciebie pojazd nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC, ważne przez miesiąc. Musisz zarejestrować samochód w ciągu 30 dni.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy pojazd poruszający się po  drogach publicznych musi być ubezpieczony.
  • Jeśli kupiliśmy używany samochód, możemy korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela lub wypowiedzieć umowę i wykupić nowe  ubezpieczenie.
  • Możemy wykupić także dodatkowe ubezpieczenia (AC, NNW, assistance), pomocne w razie nieprzewidzianych okoliczności.
  • Jeśli kupiony przez nas samochód nie ma aktualnej polisy OC, musimy zawrzeć umowę ubezpieczeniową w dniu zakupu auta. Tanio, szybko i  bezpiecznie zrobimy to online. Nie będziemy odpowiadać za zaległości poprzedniego właściciela.