Kiedy ubiegać się o zwrot składki OC? Sprawdź!

Kiedy ubiegać się o zwrot składki OC? Sprawdź!

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne obejmujące wszystkie pojazdy mechaniczne. Gwarantuje ono ochronę osobom poszkodowanym podczas wypadków drogowych. Istnieje możliwość płacenia składki OC w ratach, ale najczęściej jako kierowcy zawieramy umowę na okres 12 miesięcy, bo tak wychodzi taniej i wygodniej.

I kiedy już zapłacimy roczną składkę OC, to życie może nam przynieść szereg niespodzianek. Być może po kilku miesiącach zmienimy samochód, być może trzeba go będzie z jakiegoś powodu zezłomować i wyrejestrować. Co w takiej sytuacji dzieje się z niewykorzystaną częścią naszej składki OC? Na szczęście każdy kierowca ma prawo do zwrotu pieniędzy z polisy OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia, a gwarantuje to ustawa. Warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach jest to możliwe.

Zwrot składki OC w sytuacji sprzedaży samochodu

Najczęściej kierowcy ubiegają się o zwrot składki OC, kiedy sprzedają samochód z obowiązującą jeszcze przez jakiś czas, np. kilka miesięcy, polisą. Wtedy to nowy właściciel auta nabywa wszystkie prawa i obowiązki związane z tym ubezpieczeniem. Wynika z tego, że może on korzystać z opłaconej polisy do końca jej trwania.

Jeśli czas obowiązywania polisy jest krótki, zazwyczaj tak się dzieje. Ale co wtedy, gdy do końca OC pozostało jeszcze wiele miesięcy? Wszystko zależy w tej sytuacji od dobrej woli nowego właściciela samochodu.

Dlatego najlepiej, żeby jeszcze przed spisaniem umowy porozumieć się z osobą, która kupuje nasze auto. Warto dowiedzieć się i uzgodnić, czy chce nadal korzystać z tego ubezpieczenia, czy wypowie umowę, a wtedy sprzedający może odzyskać niewykorzystaną należną mu część składki.

Jeśli chcemy ubiegać się o zwrot składki OC po sprzedaży auta, to obliczając jej wysokość, musimy pamiętać, że zwrot ten naliczany jest nie od daty sprzedaży pojazdu, ale od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela samochodu.

Zwrot składki OC w innych sytuacjach

Jednak o zwrot składki OC można się ubiegać także w innych sytuacjach. Jedną z nich jest okoliczność, gdy po wypadku drogowym samochód uległ znacznemu uszkodzeniu i właściciel decyduje się na jego kasację i wyrejestrowanie. Wystarczy wtedy okazać ubezpieczycielowi zaświadczenie o złomowaniu ze stacji demontażu oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu z wydziału komunikacji. Wtedy suma zwrotu jest naliczana od dnia wyrejestrowania auta.

Zwrot składki należy się kierowcy także w dwóch przypadkach zawierania umów OC. Pierwszym przypadkiem jest kupno polisy przez telefon lub Internet. Tak zawierana umowa gwarantuje klientowi możliwość zrezygnowania z niej w terminie do 30 dni oraz zwrot składki pomniejszonej o czas trwania umowy. Jednak tylko pod warunkiem, że cała operacja przebiegła na odległość, ponieważ jeśli spotkamy się z agentem i podpiszemy umowę papierową, tracimy możliwość odstąpienia od niej.

Istnieje także możliwość wypowiedzenia OC w przypadku tzw. podwójnego ubezpieczenia, to znaczy wtedy, gdy wykupimy polisę w innym towarzystwie, a poprzednia niewypowiedziana umowa wznowi się automatycznie. Taka niechciana składka także zostanie zwrócona, ale pomniejszona o czas trwania ochrony.

O czym należy pamiętać?

Jeśli umowa OC zostanie rozwiązana, zwrot składki następuje w terminie do 14 dni od daty wypowiedzenia umowy ubezpieczenia.

Warto też pamiętać, że zwrot składki przysługuje za każdy dzień niewykorzystanej polisy, a nie tak jak wcześniej za każdy pełny miesiąc, co jest oczywiście znacznie bardziej korzystne dla klienta.

Podsumowanie

  1. Każdy właściciel pojazdu ma prawo do zwrotu składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
  2. W razie sprzedaży samochodu zwrot składki dla poprzedniego właściciela zależy od faktu, czy nabywca wypowie umowę i naliczany jest od dnia jej wypowiedzenia.
  3. Zwrot składki należy się właścicielowi zezłomowanego i wyrejestrowanego samochodu.
  4. W przypadku zawierania umów można wypowiedzieć i otrzymać zwrot składki w przypadku zawierania umów na odległość oraz podwójnego ubezpieczenia.