Kara za brak OC. Ile zapłacisz za brak polisy w 2018 roku?

Kara za brak OC. Ile zapłacisz za brak polisy w 2018 roku?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Ubezpieczenie OC to ustawowy obowiązek każdego właściciela pojazdu. Nie ma wyjątków od tej zasady, nie ma litości dla tych, którzy za OC nie płacą. Kary za brak OC rosną z roku na rok i są przytłaczające, a jednak wciąż po naszych drogach jeżdżą tysiące aut bez polisy OC. Ich właściciele najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z ogromnego ryzyka, jakie ponoszą.

Kto może nałożyć karę za brak OC?

Karę za brak ubezpieczenia OC może nałożyć policja w czasie kontroli drogowej lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który monitoruje online ciągłość polis OC w Polsce.

Ile wynosi kara za brak OC w 2018 roku?

Wysokość kar za brak OC w roku 2018 jest związana z wysokością płacy minimalnej, która 1 stycznia 2018 wzrosła o 5%, z 2000 do 2100 złotych brutto. Równocześnie wzrosła kara za brak polisy OC. Kwota grzywny uzależniona jest od rodzaju pojazdu (motocykl, auto osobowe czy ciężarówka) i od tego, ile spóźniliśmy się z zapłatą za OC.

Najmniej zapłacą posiadacze jednośladów – w ich przypadku maksymalna kara za brak OC powyżej 14 dni to 700 zł. Jeśli dopełnią obowiązku przed upływem 14 dni, zapłacą połowę tej kwoty, a jeśli w ciągu trzech dni od daty wygaśnięcia poprzedniej polisy – 140 zł. Dla kierowcy samochodu osobowego opóźnienie do 3 dni to dodatkowy wydatek 840 zł, 3-14 dni – 2100 zł, a powyżej 14 dni kara wynosi aż 4200 zł.

Zrobiło się wam gorąco? To jeszcze nic. Właściciele samochodów ciężarowych, którzy zalegają z OC dłużej niż 14 dni, zapłacą aż 6300 zł. Trzy dni spóźnienia będą kosztowały ich 1320 zł.

Ile wynosi kara za kilka lat bez ubezpieczenia OC?

Co z właścicielami pojazdów, którzy zaprzestali opłacania OC w przekonaniu, że są zwolnieni z tego obowiązku, jeśli ich pojazd od lat rdzewieje pod płotem lub przestali z niego korzystać z innych przyczyn? Przypominamy – do momentu wyrejestrowania pojazdu mamy obowiązek opłacać OC, bez względu na to, czy poruszamy się nim po drogach, czy nie. UFG wykryje brak ciągłości OC nawet po kilku latach.

Uspokajamy: maksymalne kary to te wymienione powyżej – nawet po pięciu latach bez OC, właściciel zapłaci najwyżej 700 zł za motocykl, 4200 za samochód osobowy i 6300 zł za ciężarówkę.

Kiedy unikniesz kary za brak OC?

Jak zostało powiedziane na początku – OC to obowiązkowe ubezpieczenie i nie ma żadnych odstępstw od tej reguły. Jesteś uratowany tylko w jednym przypadku: jeśli nie zmieniłeś samochodu ani nie wypowiedziałeś umowy OC, nawet kiedy zapomniałeś o wykupieniu kolejnej, polisa została przedłużona automatycznie i auto cały czas jest ubezpieczone. Jedyne, co musisz zrobić, to wpłacić składkę, o czym ubezpieczyciel na pewno będzie przypominał do skutku.

Inne skutki braku OC

Kary finansowe za brak OC to bardzo duży wydatek, ale niestety nie jedyny, jaki nas czeka, jeśli spowodujemy wypadek nie mając OC. Ubezpieczenie OC pokrywa koszty naprawy uszkodzonego z naszej winy samochodu, z którym się zderzyliśmy, a także wszelkie koszty związane ze zdrowiem poszkodowanych w wypadku.

Jeśli nie mamy OC, rachunki za wszystko będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, łącznie z koniecznością wypłacania dożywotniej renty. To są tak wysokie kwoty, że bez żadnej przesady szybko doprowadzą nieodpowiedzialnego kierowcę do ruiny finansowej. Nie opłaca się ryzykować. Znalezienie taniego ubezpieczenia OC to w dzisiejszych czasach prosta sprawa, można to zrobić nie wychodząc z domu, w ciągu kilku minut przed komputerem.

Podsumowanie

  • OC to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów mechanicznych. Jeśli nie wyrejestrowaliśmy pojazdu, musimy je opłacać bez względu na stan techniczny wehikułu.
  • Kary za brak OC w 2018 roku wynoszą maksymalnie 700 zł dla właściciela jednośladu, 4200 dla posiadacza samochodu osobowego i 6300 dla posesjonata ciężarówki.
  • Pozostałe, bardzo dotkliwe skutki braku OC odczujemy, jeśli spowodujemy wypadek i będziemy zmuszeni do opłacenia wszelkich kosztów związanych zarówno z naprawą uszkodzonego przez nas samochodu jak i wypłatą świadczeń na rzecz ofiar wypadku.
  • Nie warto ryzykować. Znalezienie taniego OC w zasięgu naszych możliwości finansowych nie jest trudne, wystarczy usiąść przed komputerem i skorzystać z kalkulatora OC.

Kupiłem samochód bez ważnego OC – co robić w takiej sytuacji?
Kupiłeś używany samochód. Otrzymałeś kluczyki i dokumenty. Od poprzedniego właściciela powinieneś dostać także umowę zawarcia polisy OC. Co jednak w sytuacji, kiedy auto nie...
Minicasco czy pełne AC? Co się bardziej opłaca?
Dla każdego właściciela samochodu jego auto jest najważniejsze i każdy z nas boi się różnych nieprzewidzianych wypadków, które mogą je uszkodzić lub zniszczyć. Czasem...