Najtańsze OC – polisa już od 202 złotych! Ranking najtańszych cen

Najtańsze OC – polisa już od 202 złotych! Ranking najtańszych cen

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)

Ceny OC to temat nieustannie elektryzujący kierowców. Nie dość, że ubezpieczenie jest obowiązkowe, to często jego ceny bywają naprawdę zaporowe. Nie jest to jednak regułą! Z danych mfind wynika, że na początku maja 2019 roku najtańsze OC kosztowało – uwaga – 202 złote. Właśnie tyle za ubezpieczenie swojego auta zapłacił 44-letni kierowca z Bochni. Nie stanowi on jednak wyjątku – tanie OC jest możliwe!

Początek miesiąca to idealny czas na podsumowanie minionego okresu na rynku OC. Ten nieustannie zaskakuje! Po kilku miesiącach licznych spadków cen, średnia cena OC na początek maja nieco wzrosła i aktualnie wynosi 944 złote. Dużo? Być może. Jednak najtańsze OC można znaleźć nawet za mniej niż 300 złotych.

Rynek OC: branża ubezpieczeniowa na dużym plusie

Swego czasu byliśmy świadkami drastycznych wzrostów cen OC. Po kilku niespokojnych latach, rynek komunikacyjny ustabilizował się, a kierowcy mogli liczyć na tańsze OC. Wszystko to było możliwe między innymi dzięki poprawie sytuacji ubezpieczycieli, którzy przestali notować straty na sprzedaży polis komunikacyjnych. Co więcej – obniżka wzrostu składek OC wcale nie pogorszyła tej sytuacji, a  rentowność w segmencie komunikacji odnotowała wyraźne wzrosty. To już kolejny rok z rzędu, gdy w sprawozdaniach branży ubezpieczeniowej wynik jest na dużym plusie. Na konta ubezpieczycieli wpłynęły miliardy złotych! Rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych aktualnie kształtuje się na poziomie 1261,62 mld zł. Wynik ten jest wyższy o 55,37 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

Wiosną 2018 roku eksperci przewidywali niewielkie wzrosty cen OC. Skąd taki pesymizm? Związek miało to między innymi z uchwałą Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień, a także z późniejszym podniesieniem sum gwarancyjnych w OC. Przewidywania jednak się nie sprawdziły – w pierwszym kwartale 2019 roku rynek OC zanotował obniżki cen OC. Niewielkie zmiany przyniósł dopiero początek maja, kiedy to średnia cena składki wzrosła o 39 złotych w stosunku do poprzedniego miesiąca i aktualnie wynosi 944 złote.

Taniec OC: średnia składka w granicach 800 złotych

Z danych zebranych przez mfind wynika, że na najtańsze OC na początku maja mogli liczyć kierowcy między innymi z Opola, Kielc czy Rzeszowa. Za obowiązkowe ubezpieczenie płacili oni kolejno 841, 884 i 866 złotych. Tanie OC znaleźli także kierowcy z Zielonej Góry czy Białegostoku, jednak w tym przypadku wahania cen były już nieco większe.  Najważniejszy wniosek jaki płynie z danych porównywarki mfind jest optymistyczny – średnia cena OC oscyluje w granicach 800-900 złotych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy kierowcy płacą porównywalne składki. Tańsze ubezpieczenie jest jak najbardziej możliwe, a najtańsze OC w maju kosztuje w granicach 300 złotych.

Najtańsze OC w maju już za 202 złote!

Najniższą średnią składkę OC zanotowano w Krakowie, gdzie wyniosła ona 339 złotych. Niewiele więcej, bo 360 złotych płacą średnio mieszkańcy Olsztyna czy Białegostoku (367 złotych). A jak wygląda to na przykładzie konkretnych kierowców? Wśród szczęściarzy znajdziemy takich, którzy za ubezpieczenie samochodu w maju 2019 roku zapłacili 202 złote. Ubezpieczenie w takiej cenie znalazł 44-letni mieszkaniec Bochni, który szukał OC dla swojego Fiata 126p z 1990 roku. Tanie OC znalazł także 59-letni mieszkaniec Janowa Lubelskiego, właściciel Volkswagena Polo z 1992 roku. Za ubezpieczenie swojego auta zapłacił on 267 złotych. Nieznacznie więcej za polisę OC zapłacił kierowca z Radomyśla Wielkiego, który kupił ubezpieczenie dla Mercedesa Benza w kwocie 279 złotych.

Więcej za ubezpieczenie OC zapłacimy już tradycyjnie we Wrocławiu, Warszawie czy Gdańsku. Wrocławianie na obowiązkową polisę muszą wyłożyć średnio 1153 złotych, a mieszkańcy Gdańska – 1114 złotych. Najniższa średnia cena za ubezpieczenie przypadła mieszkańcom Rzeszowa – tam wynosi 866 złote.

Podsumowanie

  1. Średnia cena OC wzrosła o 39 złotych w stosunku do poprzedniego miesiąca i aktualnie wynosi 944 złote.
  2. Na najtańsze OC na początku maja mogli liczyć kierowcy między innymi z Opola, Kielc czy Rzeszowa. Za obowiązkowe ubezpieczenie płacili oni kolejno 841, 884 i 866 złotych.
  3. Najtańsze OC w maju 2019 roku kosztowało 202 złote. Ubezpieczenie w takiej kwocie przypadło 44-letniemy mieszkańcowi Bochni, właścicielowi Fiata 136p.
  4. Więcej za ubezpieczenie OC zapłacimy już tradycyjnie we Wrocławiu, Warszawie czy Gdańsku.