Kupiłem samochód bez ważnego OC – co robić w takiej sytuacji?

Kupiłem samochód bez ważnego OC – co robić w takiej sytuacji?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Kupiłeś używany samochód. Otrzymałeś kluczyki i dokumenty. Od poprzedniego właściciela powinieneś dostać także umowę zawarcia polisy OC. Co jednak w sytuacji, kiedy auto nie ma ubezpieczenia? Co robić w przypadku kupna samochodu bez ważnego OC? Czy grożą Ci jakieś konsekwencje?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na oszczędność związaną z ubezpieczeniem OC jest korzystanie z polisy poprzedniego właściciela. Wraz z nabyciem używanego pojazdu, stajemy się posiadaczami ważnego ubezpieczenia OC. Co najważniejsze, po zbyciu pojazdu, poprzedni właściciel traci prawo do polisy, więc nie może jej wypowiedzieć. Co jednak w sytuacji, kiedy kupujemy samochód bez ważnego OC? Czy „w spadku” po poprzednim właścicielu dostajemy także jego zobowiązania?

Kupno używanego auta a zobowiązania poprzedniego właściciela

Jeśli jeszcze przed podpisaniem umowy kupna dowiadujesz się, że Twój nowy nabytek nie ma ubezpieczenia OC, pierwsza myśl, jaka pojawia się w Twojej głowie to zapewne obawa dotycząca przejęcia zobowiązań poprzedniego właściciela. Dla uspokojenia – nie masz się czego obawiać! Jako nowy właściciel nie zapłacisz kary naliczonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ewentualne roszczenia związane z brakiem polisy będą skierowane do sprzedawcy samochodu. W tej sytuacji musisz jednak pamiętać o jednym – od momentu podpisania umowy, to na Tobie, jako nowym właścicielu ciąży obowiązek ubezpieczenia samochodu. Z tym lepiej nie zwlekać, ponieważ każdy dzień bez ubezpieczenia wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi. Pamiętaj, aby umowę OC zawrzeć dokładnie w dniu, w którym kupiłeś samochód. Co jednak w sytuacji, gdy właścicielem stałeś się na przykład w dzień wolny od pracy? Nie bój się! Masz możliwość zakupu ubezpieczenia online. W ten sposób dopełnisz swojego obowiązku bez wychodzenia z domu.

Kupujesz auto z drugiej ręki? Zweryfikuj ważność polisy

A co jednak w sytuacji, gdy kupujesz auto, ale nie masz pewności czy jest ono ubezpieczone? Z jednej strony właściciel zapewnia o ważności polisy, ale nie posiada umowy. Lepiej, abyś ważność ubezpieczenia zweryfikował na własną rękę, a to nie będzie trudne. Wystarczy, że będziesz miał numer rejestracyjny pojazdu albo jego numer VIN. Na stronie UFG bez problemu sprawdzisz ważność polisy!  

Kary za brak ważnego OC 2019

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, a przede wszystkim kar pieniężnych, przed zakupem samochodu upewnij się, że jest on ubezpieczony. Nie wierz na słowo właścicielowi, a zweryfikuj faktyczny stan polisy. Sprawdzenie tego jest szybkie i łatwe, a Ty w ten sposób zyskasz pewność, że możesz bezpiecznie poruszać się swoimi nowymi czterema kółkami. W przeciwnym wypadku może się okazać, że jeździsz bez ubezpieczenia. Z jakimi konsekwencjami musisz się liczyć? Dosyć srogimi. Kary za brak OC rosną z roku na rok. A jak wygląda to w 2019 roku? Wysokość kary uzależniona jest od czasu, jaki auto pozostawało bez opłaconej polisy, a także od rodzaju pojazdu. Kierowcy samochodów osobowych, którzy poruszali się autem bez OC ponad 14 dni zapłacą 4500 złotych, czyli o 300 złotych więcej, niż w roku ubiegłym. Jeśli o ubezpieczeniu przypomną sobie po 3 dniach, kara będzie wynosiła 900 złotych. Jeśli czas bez opłaconej składki OC będzie wynosił od 4 do 14 dni, właściciel zapłaci 50 proc. maksymalnej kary, czyli 2250 złotych.

Co zrobić z OC poprzedniego właściciela?

Korzystanie z ubezpieczenia poprzedniego właściciela jest oszczędnością samą w sobie. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że ubezpieczyciel przeprowadzi rekalkulację dla nowego właściciela, a wówczas może się okazać, że będzie konieczna dopłata. Co robić w takiej sytuacji? Otrzymaną ofertę porównaj z ofertami w innych towarzystwach. W tym celu możesz skorzystać z porównywarki OC, za pomocą której znajdziesz najtańsze OC. Jeśli inne towarzystwo zaoferuje Ci tańsze OC, polisę po poprzednim właścicielu możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Zawsze możesz jednak zachować ją do końca trwania umowy, ale pamiętajmy, że w tym przypadku ta nie przedłuży się automatycznie.

Używany samochód a ubezpieczenie OC: co warto wiedzieć?

Decydując się na zakup używanego samochodu musisz bezwzględnie zwrócić uwagę na jego ubezpieczenie. Nawet jeśli kupisz auto z ważną polisą musisz wiedzieć, że ta nie odnowi się automatycznie. Sprzedający ma obowiązek przekazać nabywcy aktualne ubezpieczenie OC, a w ciągu 30 dni poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Pamiętaj jednak, że to na Tobie spoczywa obowiązek kontrolowania ważności umowy i zadbania, aby ubezpieczenie zachowało ciągłość. Upewnij się także, że aktualna polisa została opłacona w całości, a nie na przykład jej pierwsza rata.

Podsumowanie

  1. Kupując używany pojazd stajemy się posiadaczami ważnego ubezpieczenia OC. Po zbyciu pojazdu, poprzedni właściciel traci prawo do polisy, więc nie może jej wypowiedzieć.
  2. Od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży to na nowym właścicielu ciąży obowiązek ubezpieczenia samochodu.
  3. W przypadku braku polisy przed sprzedażą auta, jako nowy właściciel nie odpowiadasz za zobowiązania poprzedniego.
  4. Każdy dzień bez ważnego OC wiąże się z wysokimi karami pieniężnymi.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu
Leasing może być świetną alternatywą dla kredytu samochodowego. Sfinansowanie zakupu auta leasingiem jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Z zapisów każdej umowy leasingowej wynika...
Rekalkulacja składki OC – kiedy następuje?
Rekalkulacja to ponowne przeliczenie składki na podstawie danych nowego właściciela pojazdu. Wysokość składki OC zależy w dużej mierze od osoby, która jest wpisana w...