Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)

Samochody sprowadzone z zagranicy cieszą się dużą popularnością. W 2018 roku sprowadzono do Polski ponad milion używanych aut. Choć cały proces sprowadzenia samochodu jest dosyć czasochłonny i wyczerpujący, tak niezrażeni związanymi z tym formalnościami, coraz chętniej się na niego decydujemy. Jeśli sprowadzonym autem chcemy legalnie wyjechać na polskie ulice, musimy zadbać o ubezpieczenie OC. O czym warto pamiętać wybierając ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Sprowadzenie auta z zagranicy: to warto wiedzieć!

Godziny spędzone na internetowych serwisach motoryzacyjnych, dziesiątki odwiedzonych komisów i nic. Nigdzie nie ma samochodu, który byłby szyty na Twoją miarę. Decydujesz się na sprowadzenie samochodu z zagranicy. Stawiasz czoła całej biurokracji, jedziesz, wybierasz i wracasz swoim nowym autem – ale uwaga – wcześniej musisz zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Podpowiadamy, co i jak zrobić, by autem sprowadzonym z zagranicy legalnie wyjechać na nasze ulice!

Widok samochodu na zagranicznych numerach rejestracyjnych jest coraz powszechniejszy. W świetle prawa, auto zakupione za granicą, które ma ważny przegląd techniczny i aktualne tablice rejestracyjne, może jeździć po polskich drogach przez 30 dni. Niezbędne będzie oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co jednak w sytuacji, kiedy samochód zarejestrowany za granicą nie ma ważnej polisy? Musimy wiedzieć, że w tym przypadku nie będziemy mieli możliwości wykupienia tradycyjnego OC na rok. Prawo nie dopuszcza możliwości wykupienia 12-miesięcznej polisy OC dla samochodów zarejestrowanych za granicą. To właśnie z myślą o takich przypadkach, pomyślane zostało OC krótkoterminowe, a konkretniej OC na miesiąc.

OC krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy

OC na miesiąc – o tym słyszeliśmy zapewne nie raz. Być może chcieliśmy się nawet na nie skusić. Okazało się jednak, że nie mamy do niego prawa. Dlaczego? OC krótkoterminowe dopuszczalne jest tylko w kilku ściśle określonych sytuacjach. Jedną z nich jest właśnie sprowadzenie pojazdu zarejestrowanego za granicą, ale nie posiadającego ważnej polisy komunikacyjnej. 30 dni to czas, który powinniśmy wykorzystać na załatwienie wszelkich formalności związanych ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy, w tym jego rejestrację w Polsce.  Ubezpieczenie na miesiąc możemy wykupić w każdym towarzystwie. To, co najważniejsze – ochrona trwa tylko i wyłącznie 30 dni i nie ulega automatycznemu przedłużeniu.

Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy a podatek akcyzowy

Pierwszy sukces za nami. Auto jest już w Polsce. Kolejnym krokiem, jakiego nie unikniemy będzie jego rejestracja w Polsce. Celem dopełnienia formalności, wcześniej będziemy jednak musieli złożyć potrzebną deklaracją, a także zapłacić podatek akcyzowy od samochodu sprowadzonego z zagranicy. Warto wiedzieć, że akcyzą objęte są wszystkie samochody, które są po raz pierwszy rejestrowane w kraju – zarówno te nowe, jak i używane.  Ile wynosi zatem podatek akcyzowy? Jego wysokość uzależniona jest od dwóch czynników, a mianowicie od wartości samochodu oraz pojemności skokowej silnika auta. Aktualnie w Polsce obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody:

  • 3,1% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Akcyzę za samochód zapłacimy w Urzędzie Skarbowym i mamy na to dokładnie 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu.

Podatek akcyzowy od auta z zagranicy: jakie dokumenty są potrzebne?

Zanim zapłacimy podatek akcyzowy, konieczne będzie złożenie tzw. „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U”. Dopiero po tym możemy uiścić należność i otrzymać dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. W tym celu będziemy jednak musieli przedłożyć kilka dokumentów. O jakich konkretnie dokumentach mowa?

  • wypełniona deklaracja AKC-U,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego,
  • dokument wyrejestrowania samochodu w kraju zakupu,
  • kopię umowy kupna-sprzedaży auta,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE (dowód rejestracyjny lub karta pojazdu),
  • zaświadczenie o badaniu technicznym,
  • tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Podsumowanie

  1. Samochód zakupiony za granicą, który ma ważny przegląd techniczny i aktualne tablice rejestracyjne, może jeździć po polskich drogach przez 30 dni.
  2. W przypadku auta zarejestrowanego w innym kraju i nie posiadającego ważnego OC lub Zielonej Karty, aby legalnie wyjechać nim na polskie ulice, musimy wykupić krótkoterminową polisę OC.
  3. Prawo nie dopuszcza możliwości wykupienia 12-miesięcznej polisy OC dla samochodów zarejestrowanych za granicą.
  4. Przed rejestracją samochodu w Polsce konieczne będzie zapłacenie podatku akcyzowego od samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Ubezpieczenie taksówki: ile kosztuje OC i AC auta do przewozu osób?
Sporu pomiędzy taksówkarzami a kierowcami bez licencji nie widać końca. Co więcej - co jakiś czas możemy zauważyć jego zaostrzenie. Dziś jednak ani o...
Mubi – porównywarka ubezpieczeń. Wady, zalety, opinie
Porównywarka Mubi, czyli właściwie Internetowy Agent Ubezpieczeniowy sp. z o.o., a kiedyś Solter 14 sp. z o.o. powstało w 2018 roku, jest zatem firmą...