Ubezpieczenie Assistance. Co warto wiedzieć i czy opłaca się polisa assistance?

Ubezpieczenie Assistance. Co warto wiedzieć i czy opłaca się polisa assistance?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)

Ubezpieczenie assistance to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które ma na celu zapewnić klientowi określoną pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Przede wszystkim obejmuje ono transport drogowy, podróże, zdrowie, dom i rodzinę. Bardzo pomocne okazuję w podróży, gdy samochód ulegnie nagłej awarii.

Samochód to obecnie nasz nieodłączny towarzysz, który bardzo ułatwia życie. Nie wyobrażamy sobie bez niego codziennych dojazdów do pracy, wyjazdów rodzinnych czy podróży dla przyjemności. Co jednak wtedy, gdy wybierając się podróż, znajdziemy się kilkaset kilometrów od domu i samochód odmówi posłuszeństwa? Do warsztatu daleko, żona narzeka, dzieci marudzą, a przyczyna nagłej awarii jest trudna do ustalenia. W takich sytuacjach warto mieć ubezpieczenie assistance. Wystarczy jeden telefon do ubezpieczyciela i problem zostanie rozwiązany.

Assistance – rodzaje ubezpieczeń

Największą popularnością w naszym kraju cieszy się assistance komunikacyjny. Czyli zapewniający ochronę kierowcy i pasażerom w razie wypadku albo awarii pojazdu. Ale oprócz niego można skorzystać także z assistance medycznego. Dzięki niemu ubezpieczony i jego rodzina zostaną objęci pomocą medyczną. Z kolei assistance domowy obejmuje usługi specjalistów np. hydraulika czy elektryka. Assistance w podróży zapewnia pomoc w wypadkach losowych w czasie wyjazdów turystycznych.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie assistance?

Nie tylko na drodze ale i w domu warto korzystać z ubezpieczenia assistance. Nie każdy z nas radzi sobie przecież ze specjalistycznymi naprawami sprzętów, usterkami domowymi czy awarią samochodu. Niewątpliwą zaletą tego typu ubezpieczenia jest fakt, że po pomoc wystarczy zadzwonić. Przeznaczone do tego infolinie są czynne zazwyczaj całą dobę siedem dni w tygodniu. W ramach assistance klienci zawsze mają zapewniony dostęp do potrzebnych informacji.

Do podstawowych usług w ramach ubezpieczenia assistance zalicza się przede wszystkim naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu, transport kierowcy i pasażerów czy wynajem pojazdu zastępczego.

W szerszych wariantach ubezpieczenia możliwe jest także między innymi otwarcie pojazdu w przypadku braku kluczy, pomoc przy wymianie koła, dostarczenie paliwa czy zapewnienie noclegu.

Jeśli dojdzie do wypadku, warto, by poszkodowani objęci byli assistance medycznym. Wtedy usługi ubezpieczenia mogą zapewnić transport do szpitala, wizyty domowe lekarza, opiekę pielęgniarki czy pokrycie kosztów rehabilitacji.

Ubezpieczenie assistance i jego zakres

Każde nieoczekiwane zdarzenie losowe typu awaria samochodu jest samo w sobie wystarczająco nieprzyjemne, ale za granicą staje się jeszcze trudniejsze. Dlatego warto sprawdzić, czy zakres naszego assistance obejmuje pobyt zagraniczny, żeby w razie potrzeby móc skorzystać z pomocy tłumacza i specjalistów.

Cena i zakres ubezpieczenia assistance zależy od naszych potrzeb oraz od oferty ubezpieczyciela. Warto dopłacić, aby mieć zapewnione więcej opcji pomocy niż w wersji podstawowej.

Ubezpieczenie assistance bardzo często sprzedawane jest w pakiecie z OC i AC. Jest wtedy zupełnie darmowe albo można go nabyć za niewielką cenę.

Podsumowanie

  • Assistance to dobrowolne ubezpieczenie zapewniające klientowi pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.
  • Istnieją różne rodzaje ubezpieczenia np. assistance komunikacyjny,  medyczny, domowy, w podróży.
  • Assistance zapewnia m.in. naprawę pojazdu, holowanie, transport kierowcy i inne czynności mające na celu pomoc kierowcy.
  • Zakres i cena assistance zależy od oferty ubezpieczyciela.