Jak naliczane są zniżki OC?

Jak naliczane są zniżki OC?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

4 ocen, średnia: 4,00 z 5

W ostatnich latach ceny ubezpieczeń OC w Polsce znacząco poszły w górę i kierowcy szukają oszczędności. Stawki ubezpieczeń OC są bardzo różne, a wysokość konkretnej składki uzależniona jest od wielu czynników, między innymi wieku kierowcy, miejsca zamieszkania i posiadanych zniżek.

Za co zyskasz zniżki na OC?

Zniżki to przede wszystkim nagroda dla kierowcy za bezszkodową jazdę. Przyjęło się, że za każdy rok, w którym nie spowodowaliśmy szkody komunikacyjnej, przysługuje średnio 10% zniżki na OC, jednak często już po trzech latach ubezpieczyciel przyznaje nam 60% zniżki – jest to maksimum określone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z możliwości indywidualnego naliczania zniżek i w niektórych TU jest i tak, że te 60% zostanie nam przyznane dopiero po ośmiu latach bezszkodowej jazdy. Warto wiedzieć, że każda szkoda komunikacyjna zabiera nam 10% a niekiedy nawet 20% zniżki na OC w kolejnym roku.

Niektóre TU przyznają 70, a nawet 80% zniżki, ale za co – to jest już ich tajemnicą. Dokładne kryteria każdy ubezpieczyciel trzyma w sekrecie, żeby nie ułatwiać sprawy konkurencji. Co ciekawe, najtańszą ofertę ubezpieczenia OC może otrzymać niekoniecznie ten, komu przysługuje największa zniżka za bezszkodową jazdę.

Niektórzy ubezpieczyciele zwracają uwagę na okres bezszkodowy, czyli jak długo jeździmy bez stłuczki. Dostaniemy maksymalną zniżkę, jeśli przez określony czas (np. trzy lata z rzędu) nie przydarzył się nam wypadek czy kolizja.

Sposobem na obniżenie składki ubezpieczenia OC jest dopisanie współwłaściciela pojazdu, który dysponuje większą zniżką. Często jest to praktykowane przez młodych kierowców – współwłaścicielem czynią rodzica, doświadczonego kierowcę z kompletem zniżek. Wówczas cena ubezpieczenia OC uwzględniać będzie ulgi drugiego właściciela.

W małżeńskiej wspólnocie majątkowej wspólne są także zniżki, zatem małżonkowie mogą przejmować swoje zniżki na ubezpieczenie OC. Przy obliczaniu ceny polisy mąż może podać zniżki żony lub żona męża i dzięki temu zapłacić mniej za ubezpieczenie OC.

Kiedy przepadają zniżki OC?

  • Każda szkoda powoduje utratę od 5 nawet do 20% zniżki na ubezpieczenie OC. Stracisz zniżki, jeśli spowodujesz szkodę, ale także wtedy, kiedy ktoś spowoduje stłuczkę twoim samochodem. Zniżki są przypisane do właściciela pojazdu, zatem traci je osoba wpisana w dowodzie rejestracyjnym.
  • Jeśli samochód ma współwłaściciela, również ta druga osoba traci część zniżek. W pewnej rodzinie czworo dzieci jako współwłaściciela swoich samochodów wpisało ojca i kiedy jedno z nich miało stłuczkę, zniżki stracili wszyscy.
  • Utrata zniżek wiąże się także z przerwaniem ciągłości ubezpieczenia. Jeśli sprzedasz samochód i następny kupisz dopiero po kilku latach, towarzystwa ubezpieczeniowe potraktują to w różny sposób. Dla jednych już rok przerwy w ciągłości to powód do pozbawienia cię części zniżek, inni nie widzą problemu, jeśli przerwa nie trwała dłużej niż siedem lat.

Należy pamiętać, że ostateczna decyzja o przyznaniu zniżek należy do poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować OC w takim samym zakresie, ale jeśli chodzi o zniżki tu ma wolną rękę.

Podsumowanie

  1. Zniżki na OC przysługują każdemu kierowcy za bezszkodową jazdę, średnio jest to 10% rocznie.
  2. Dodatkowe zniżki można uzyskać, czyniąc współwłaścicielem samochodu osobę dysponującą większą zniżką niż przysługująca nam.
  3. Tracimy od 5 do 20% zniżki na OC za każdą szkodę spowodowaną przez nas lub przez współwłaściciela pojazdu.
  4. Kiedy przez kilka lat z rzędu nie będziemy opłacać ubezpieczenia OC, wówczas stracimy wypracowane wcześniej zniżki.