Czy można zmienić ubezpieczyciela OC? Sprawdzamy!

Czy można zmienić ubezpieczyciela OC? Sprawdzamy!

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Umowa ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, obowiązkowego dla każdego posiadacza pojazdu w Polsce, zawierana jest na rok. Nie jesteśmy jednak zmuszeni korzystać z usług tego samego ubezpieczyciela przez wszystkie lata posiadania samochodu. Wprost przeciwnie: warto porównywać oferty i szukać najtańszej, bo to nasz portfel, a co więcej – zakres ubezpieczenia OC w każdym TU jest taki sam, więc nie warto przepłacać.

Przed upływem końca polisy dotychczasowy ubezpieczyciel wysyła kierowcy list z proponowaną wysokością kolejnej składki. Warto wiedzieć, że jest to propozycja do odrzucenia i jeśli dobrze rozejrzeć się po rynku przy pomocy internetowej porównywarki ubezpieczeń, często okazuje się, że bez problemu znajdziemy tańszą ofertę. Można kupić nową polisę i wypowiedzieć starą. Trzeba jednak pilnować terminów, bo polisa OC przedłuża się automatycznie, zatem jeśli nie poinformujemy dawnego ubezpieczyciela o rezygnacji z jego usług, będziemy mieć dwie polisy i konieczność odkręcania sprawy.

OC nie zostanie przedłużone automatycznie tylko w dwóch sytuacjach

  1. jeśli nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy (np. została ona podzielona na dwie raty i klient nie uregulował tej drugiej płatności). W takiej sytuacji nie następuje automatyczne zawarcie umowy, ale towarzystwo nie ma obowiązku poinformować klienta o nie przedłużeniu polisy.
  2. gdy następuje ogłoszenie upadłości zakładu ubezpieczeń.

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Zgodnie z Ustawą z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, polisę OC można wypowiedzieć w trzech określonych przypadkach:

  • na koniec okresu, na jaki została zawarta – wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia;
  • wypowiedzenie polisy wznowionej automatycznie – o ile wcześniej klient zawarł drugą umowę OC w innym zakładzie ubezpieczeń;
  • po nabyciu pojazdu – takie wypowiedzenie można złożyć w każdym momencie trwania umowy ubezpieczenia.

Odręcznie podpisany dokument należy dostarczyć osobiście za potwierdzeniem odbioru lub przesłać je listem poleconym (najlepiej także za potwierdzeniem odbioru – tak nakazuje art. 18. ustawy o ubezpieczeniu OC) na adres  korespondencyjny danego TU w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy.

Podsumowanie

  1. Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w trzech określonych przypadkach:
  • na koniec okresu, na jaki została zawarta - wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia;
  • wypowiedzenie polisy wznowionej automatycznie - o ile wcześniej klient zawarł drugą umowę OC w innym zakładzie ubezpieczeń;
  • po nabyciu pojazdu - takie wypowiedzenie można złożyć w każdym momencie trwania umowy ubezpieczenia.
  1. Odręcznie podpisany dokument należy dostarczyć osobiście za potwierdzeniem odbioru lub przesłać je listem poleconym na adres korespondencyjny danego TU w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy.