Ubezpieczenie samochodu zabytkowego/historycznego

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego/historycznego

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Samochody zabytkowe wyróżniają nie tylko żółte tablice rejestracyjne. Bardzo często są to prawdziwe perełki motoryzacji, odznaczające się wyjątkową estetyką, którą już nie często zobaczymy na naszych drogach. Właśnie ta wyjątkowość sprawia, że pojazdy te mają też swoje unikalne prawa. Jednym z nich będzie ubezpieczenie samochodu zabytkowego czy historycznego, a konkretniej – warunki ubezpieczenia OC.

Oryginalne auto z duszą. Samochód, który może poszczycić się swoją historią. Pojazd – jednym słowem – wyjątkowy, czyli samochód zabytkowy. Budzi podziw i dodaje prestiżu. To wszystko jednak nie zwalnia Cię z jednego. Mowa tutaj o ubezpieczeniu OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Chodzi więc o to, że jeśli swoim autem zabytkowym – nawet od święta – wyjeżdżasz na drogę, ubezpieczenie OC mieć musisz. W przypadku samochodów zabytkowych i historycznych, OC rządzi się jednak swoimi prawami. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu zabytkowego?

Samochody zabytkowe: czyli jakie?

Charakterystyczne żółte tablice to znak rozpoznawczy aut zabytkowych. Otrzymanie takich tablic jest nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim nie jest takie proste. Ubieganie się o status auta zabytkowego to skomplikowana procedura, która wymaga wpisania auta na listę zabytków, a także objęcie go opieką konserwatora zabytków. Aby to się jednak stało, samochód ten musi odpowiadać definicji takiego pojazdu, która zapisana została w art. 2. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Musi on spełniać trzy warunki:

Samochód, aby został uznany za zabytkowy musi odpowiadać definicji takiego pojazdu, która zapisana została w art. 2. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

  • Musi mieć co najmniej 25 lat,
  • Musi posiadać co najmniej 75 proc. oryginalnych części,
  • Nie może być produkowany od co najmniej 15 lat.

Samochody, które ukończyły 40 lat, mogą otrzymać już miano samochodów historycznych.

Auta zabytkowe: czy muszą mieć ubezpieczenie OC?

Załóżmy, że na co dzień samochód zabytkowi zdobi jedynie Twój garaż. Chronisz go przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a na ulice wyjeżdżasz nim jedynie raz do roku na zlot fanów podobnych perełek. Myślisz sobie, że w takiej sytuacji ubezpieczenie OC jest zbędne. Zbędna będzie standardowa polisa na rok, ale na czas wyjazdu na drogi publiczne ubezpieczenie musisz posiadać. Właśnie tutaj ukłon w stronę właścicieli pojazdów zabytkowych – to dla nich między innymi pomyślane zostało dostępne na rynku ubezpieczenie OC na miesiąc.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu krótkoterminowym? Jest to polisa zawierana na 30 dni, która nie przedłuża się automatycznie, ani nie wymaga wypowiedzenia z Twojej strony. Jej ważność upływa dokładnie po 30 dniach.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu zabytkowego?

Historia w przypadku OC auta zabytkowego wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego samochodu. Najlepsze ubezpieczenie OC to oczywiście ubezpieczenie najtańsze. Choć z jednej strony, właściciele zabytków mogą napotkać na pewne problemy przy ubezpieczeniu, bowiem nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie obejmują ochroną takie pojazdy, o tyle też są na rynku ubezpieczyciele, którzy przygotowali właśnie dla samochodów zabytkowych specjalne profity.

W ostatnim czasie, głośnym echem odbiło się zniesienie zniżek w PZU dla członków Polskiego Związku Motorowego. Dotąd posiadacze samochodu co najmniej 25-letniego, będący członkami Związku, mogli liczyć nawet na 70 proc. zniżki na OC. Warunki się jednak zmieniły i aby skorzystać ze zniżki na ubezpieczenie samochodu zabytkowego konieczne okazało się posiadanie wspomnianych wyżej żółtych tablic rejestracyjnych. Smutne wieści zostały jednak szybko wyparte przez dobre, a PZM wynegocjował korzystne zniżki dla swoich członków u nowego ubezpieczyciela. Teraz miejsce PZU zajęła Compensa. Właściciele starszych samochodów, którzy posiadają kartę PZM, przy bezszkodowej jeździe, mogą liczyć na wysokie zniżki na OC.

 

Podsumowanie

  1. Samochody zabytkowe, jako jedne z nielicznych, mogą mieć wykupione OC na miesiąc.
  2. Każdy pojazd, także zabytkowy, jeśli wyjeżdża na drogę publiczną, musi mieć ważne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC.
  3. Samochód, aby został uznany za zabytkowy, musi mieć co najmniej 25 lat, posiadać co najmniej 75 proc. oryginalnych części, a od 15 lat nie może być produkowany.
  4. Ubezpieczyciele niechętnie obejmują ochroną pojazdy zabytkowe. Bardzo często, aby zniechęcić klienta, proponują zawyżone ceny OC.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC?
Ubezpieczenie OC i AC to wydatek, który może odczuwalnie nadszarpnąć Twój budżet. Wobec tego nieustannie szukasz sposobu na obniżenie składki OC, a w ramach...
Ubezpieczenie samochodu w leasingu
Leasing może być świetną alternatywą dla kredytu samochodowego. Sfinansowanie zakupu auta leasingiem jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Z zapisów każdej umowy leasingowej wynika...