Tanie OC – 5 sposobów na tańsze ubezpieczenie samochodu

Tanie OC – 5 sposobów na tańsze ubezpieczenie samochodu

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Ubezpieczenie OC to ustawowy obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Dowód zawarcia ubezpieczenia musimy mieć zawsze przy sobie, by okazać go w czasie kontroli drogowej. Zakres OC, ustalony odgórnie, jest identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, więc nie warto przepłacać. Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak znaleźć tanie OC.

Porównywanie ofert

Podstawą dokonania dobrego wyboru jest porównywanie ofert. To działa tak samo w każdej dziedzinie życia. Kiedy kupujemy samochód, garnitur czy książkę, rozsądnie jest sprawdzić, co i za ile oferuje konkurencja. W przypadku ubezpieczeń świetną sprawą jest porównywarka OC, która w ciągu kilku minut przedstawi nam kilka propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych i pozwoli wybrać najtańszą spośród nich.

Wcale nie jesteśmy skazani na tego samego ubezpieczyciela, z którego usług korzystamy od zawsze i który z roku na rok podnosi nam składkę mimo bezszkodowej jazdy.

Zniżki własne

Warto pracować na zniżki. Jak pracować? Bezszkodową jazdą oczywiście. Jeśli z naszej polisy OC nie były wypłacane żadne odszkodowania, co roku zyskujemy średnio 10% zniżek na kolejnej polisie. Maksimum określone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynosi 60%.

TU korzystają z możliwości indywidualnego naliczania zniżek i u niektórych ubezpieczycieli jest tak, że maksymalne 60% zostanie nam przyznane już po trzech latach a u innego dopiero po ośmiu latach bezszkodowej jazdy. Niektóre TU przyznają swoim klientom 70, a nawet 80% zniżki, ale nie zdradzają kryteriów, jakimi się kierują.

Zniżki współwłaściciela

Zniżki można także przejąć od osoby bliskiej – małżonka lub jednego z rodziców, jeśli dysponują większą zniżką niż przysługująca nam. W małżeńskiej wspólnocie majątkowej małżonkowie mogą przejmować swoje zniżki na ubezpieczenie OC .

Przy obliczaniu ceny polisy mąż może podać zniżki żony lub żona męża i dzięki temu zapłacić mniej za ubezpieczenie OC.

W przypadku chęci korzystania ze zniżek ojca lub matki należy go (lub ją) uczynić współwłaścicielem pojazdu. Wówczas cena ubezpieczenia OC uwzględniać będzie ulgi drugiego właściciela.

Nie kupuj OC na raty

Kupowanie na raty to kusząca opcja. Mamy to, czego potrzebujemy, a nie wydajemy jednorazowo dużej sumy. Jednak przeważnie raty po zsumowaniu dają wyższą sumę, niż zapłacilibyśmy jednorazowo. Dlatego jeśli tylko jesteśmy w stanie to udźwignąć, płaćmy od razu całą sumę za ubezpieczenie OC. Jeśli oferta, którą przedstawił nam ubezpieczyciel jest wysoka, koniecznie wróćmy do punktu pierwszego tego zestawienie: porównujmy oferty przez Internet.

Dodatkowe rabaty

Ubezpieczyciele dysponują dodatkową pulą rabatów, którymi chętnie lub mniej chętnie obdarowują swoich klientów. Na co możemy liczyć? Niższą składkę ubezpieczenia OC zapłacimy za zakup polisy przez Internet, za płatność kartą lub przelewem elektronicznym. Jeśli rozważamy kupno polisy AutoCasco, warto przyjrzeć się pakietom, na pewno w zestawie z OC będzie taniej, niż gdybyśmy kupowali każde ubezpieczenie oddzielnie.

Podsumowanie

  1. Za polisę OC nie warto przepłacać – zakres ochrony jest regulowany prawnie, kupując ubezpieczenie OC, u każdego ubezpieczyciela dostajesz to samo.
  2. Aby kupić tanie ubezpieczenie OC, należy porównać oferty różnych ubezpieczycieli.
  3. Warto jeździć ostrożnie i bezszkodowo, dzięki temu zyskujemy zniżki.
  4. Zniżki można przejąć od współmałżonka lub – w przypadku świeżo upieczonych kierowców – od któregoś z rodziców.
  5. Nie warto kupować OC na raty, składka opłacona za jednym razem zawsze jest sumarycznie niższa niż rozbita na kilka części.
  6. Warto kupować ubezpieczenie OC online, możemy liczyć na dodatkowe rabaty za zakup polisy przez Internet, a także za płatność kartą lub przelewem elektronicznym.