Samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji – kilka rad dla kierowców

Samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji – kilka rad dla kierowców

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Wielu z nas traktuje swój samochód jako niezbędne w codziennym życiu narzędzie. Spędzamy w nim wiele czasu, dojeżdżamy do miejsca pracy, a w przypadku wielu zawodów, które wymagają ciągłego przemieszczania się, praktycznie z niego nie wychodzimy. Dlatego kiedy nagle ktoś spowoduje stłuczkę i zniszczy nasz pojazd, wydaje się to prawdziwą katastrofą. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Spokojnie – OC sprawcy gwarantuje nam w tej kwestii pomoc.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC gwarantuje przede wszystkim ochronę osobom poszkodowanym podczas wydarzeń drogowych. Więc jeśli twój samochód został uszkodzony przez innego kierowcę i nie możesz nim jeździć, masz prawo wynająć pojazd zastępczy w ramach OC sprawcy.

Kiedy należy nam się samochód zastępczy z OC sprawcy?

Każdy kierowca, którego samochód został wyłączony z ruchu przez innego sprawcę, ma prawo do wynajęcia samochodu zastępczego z jego OC. Warto przyjrzeć się temu, kiedy i na jakich warunkach można to zrobić. Oto informacje dla poszkodowanego kierowcy:

  1. Pojazd zastępczy z OC sprawcy możesz wypożyczyć, jeśli twoje auto jest uszkodzone lub zniszczone i nie masz dostępu do innego samochodu.
  2. Bezproblemowy dostęp do komunikacji publicznej w tej sytuacji nie ma znaczenia.
  3. Za cały okres użytkowania samochodu zastępczego płaci ubezpieczyciel sprawcy.
  4. Pojazd zastępczy przysługuje na cały okres, w którym nie jesteś w stanie korzystać ze swojego samochodu z powodu naprawy.
  5. Po szkodzie całkowitej możesz korzystać z auta zastępczego do momentu zakupu nowego samochodu.
  6. Samochód zastępczy przysługuje Ci niezależnie od tego, czy wykorzystujesz go w działalności gospodarczej, czy jako osoba prywatna.
  7. Warto przygotować pełną dokumentację likwidacji szkody, gdyby ubezpieczyciel nie chciał zapłacić za pełny okres wynajmu auta.
  8. Towarzystwo nie pokrywa kosztów paliwa zużytego podczas użytkowania auta zastępczego.
  9. Za każde uszkodzenie samochodu zastępczego będziesz musiał sam zapłacić.
  10. Auto zastępcze nie może być lepszej klasy niż samochód, którym jeździłeś przed wypadkiem.

Jak wynająć samochód zastępczy?

To Ty jako kierowca decydujesz, czy po tym, jak twój samochód został uszkodzony, potrzebujesz auta zastępczego. Jeśli okazuje się, że tak, można to zrobić na kilka sposobów:

  • jeśli warsztat, w którym naprawiane będzie twoje auto, dysponuje takimi samochodami, możesz je wypożyczyć w warsztacie, a on rozliczy się bezpośrednio z ubezpieczycielem
  • możesz też skorzystać z usług firmy, która wynajmuje auta zastępcze, a ona również rozliczy się z towarzystwem
  • możesz też skontaktować się z towarzystwem sprawcy, aby skierowało cię do firmy zajmującej się wynajmem samochodów zastępczych.

Czy towarzystwo może odmówić wynajęcia auta zastępczego?

Mimo że poszkodowanemu należy się samochód zastępczy z OC sprawcy, to występują również takie sytuacje, kiedy ubezpieczyciel odmawia wynajęcia samochodu z jednego z poniższych powodów, kiedy to:

  • kierowca ma dostęp do innego samochodu, z którego może korzystać
  • samochód nie jest klientowi potrzebny na co dzień
  • kierowca chce wynająć dużo droższy samochód.

W większości wypadków jednak ubezpieczyciele bez problemu zwracają klientom koszty wynajmu. Zwłaszcza od wyroku Sądu Najwyższego z listopada 2011 roku, który wiele poprawił w tej kwestii.

Podsumowanie

  1. Poszkodowany w wypadku kierowca zawsze ma prawo ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy.
  2. Pojazd zastępczy przysługuje na cały okres, w którym właściciel nie jest w stanie korzystać ze swojego samochodu.
  3. Wypożyczone auto nie może być wyższej klasy, niż uszkodzony pojazd.