Rekalkulacja składki OC – kiedy następuje?

Rekalkulacja składki OC – kiedy następuje?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Rekalkulacja to ponowne przeliczenie składki na podstawie danych nowego właściciela pojazdu. Wysokość składki OC zależy w dużej mierze od osoby, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym: starszy kierowca z dużym doświadczeniem i bogatym pakietem zniżek zawsze płaci mniej, młody człowiek w pierwszym samochodzie dużo więcej.

Od czego zależy wysokość składki OC?

O tym, na jakiej podstawie ustala się wysokość składki OC i AC, piszemy obszernie w artykule „Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC?” Przypomnijmy krótko, że osoba właściciela jest tu kluczowa. Bardzo istotne jest ile ma lat, od kiedy ma prawo jazdy, od ilu lat opłaca OC, jakie zniżki za bezszkodową jazdę wypracował i gdzie mieszka. Znaczenie ma również wykonywany zawód i stan cywilny.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zupełnie inaczej traktują kierowcę, który prowadzi samochód od 20 lat i wozi nim rodzinę, niż młodego człowieka, singla w pierwszym, sportowym samochodzie. Ten drugi od razu budzi nieufność jako skory do brawury i pozbawiony wyobraźni ryzykant. Tym samym potencjalny sprawca kolizji. Policyjne raporty potwierdzają, że najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy. Nic dziwnego, że ubezpieczyciele traktują ich z dużą rezerwą i uznają za bardziej ryzykownych, co ma bezpośrednie przełożenie na wysokość składki.

Kiedy następuje rekalkulacja składki OC?

Pierwsza okoliczność, w której następuje rekalkulacja ubezpieczenia OC to ta związana z odsprzedażą samochodu. Gdy młody człowiek kupuje samochód od starszego kierowcy, musi liczyć się z tym, że zapłaci za OC więcej niż poprzedni właściciel.

Druga sytuacja ma miejsce wówczas, gdy wypadek spowoduje młody człowiek w samochodzie rodziców. TU wypłaci odszkodowanie, ale zażąda dopłaty za fakt, że samochód był prowadzony przez innego kierowcę, co nie zostało zgłoszone w czasie podpisywania umowy zakupu polisy.

Generalnie każde przekłamanie czy niedopowiedzenie podczas kupowania polisy to po prostu poświadczenie nieprawdy. Jeśli ubezpieczyciel nam je udowodni, konieczna będzie rekalkulacja składki.

Np. w przypadku ubezpieczenia AC kluczową rolę odgrywa miejsce parkowania samochodu. Jest rzeczą oczywistą, że auto stacjonujące w garażu jest bezpieczniejsze niż zaparkowane na ulicy. Dlatego koszt polisy AC dla pierwszego jest niższy. Jeśli TU udowodni nam, że nie korzystamy z garażu, choć zeznaliśmy w trakcie wyliczania składki, że tak, to będziemy musieli dopłacić różnicę.

Czy musimy zgodzić się na dopłatę do składki, jeśli uważamy ją za zbyt wysoką?

Nim ubezpieczymy samochód, warto rozejrzeć się po rynku i zobaczyć, jakie mamy możliwości. Jeśli przedstawioną przez ubezpieczyciela rekalkulację uznamy za niekorzystną, umowę można wypowiedzieć (koniecznie w formie pisemnej). Następnie podpisać nową, z innym TU. Niektórzy mają specjalne oferty dla młodych kierowców, a zakup polisy online jest premiowany dodatkowymi rabatami. Można od razu, nie czekając na przedstawienie zrekalkulowanej składki, wypowiedzieć umowę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu i podpisać nową. Pamiętajmy o terminach. Pojazd nie może być bez OC nawet jeden dzień, bo nawet takie drobne opóźnienie będzie nas kosztować dodatkowo kilkaset złotych!

Warto porównywać oferty i kupować polisę OC przez Internet. W ten sposób oszczędzamy czas, pieniądze i nerwy.

Podsumowanie

  • Rekalkulacja składki OC to ponowne przeliczenie składki na podstawie  danych nowego właściciela pojazdu.
  • Rekalkulacja składki OC następuje, kiedy młody kierowca jadąc samochodem  rodziców spowodował wypadek, a nie został wymieniony jako współwłaściciel czy inny kierowca pojazdu w trakcie kupowania polisy.
  • Jeśli uznamy, że składka po rekalkulacji jest dla nas zbyt wysoka, zawsze możemy wypowiedzieć umowę (na piśmie) i poszukać nowej, tańszej oferty w naszym kalkulatorze. Zajmie to kilka minut, a oszczędności mogą być  zaskakujące.