Zakup ubezpieczenia OC na raty. Czy to się opłaca?

Zakup ubezpieczenia OC na raty. Czy to się opłaca?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Lubimy kupować na raty, bo nie wydając dużo naraz, możemy cieszyć się upragnionym przedmiotem. Na raty kupujemy meble, samochody, sprzęt AGD i elektronikę, w ratach opłacamy kursy językowe. Czy równie dobrym pomysłem jest kupowanie na raty ubezpieczenia OC? Sprawdzamy, ile to kosztuje i czy znane z reklam „raty 0%” tutaj także obowiązują.

Ceny ubezpieczenia OC w Polsce w ostatnich latach rosły lawinowo. U progu 2018 roku podwyżki wyhamowały, ale składki OC wciąż stanowią duże obciążenie dla domowego budżetu. Nic dziwnego, że kierowcy szukają oszczędności. Często nie tam, gdzie trzeba.

Wielu kierowców nie dopełnia ustawowego obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Szacuje się, że po polskich drogach jeździ bez mała 100 tys. pojazdów bez ważnej polisy OC. Ich właściciele narażają się przede wszystkim na słoną grzywnę, którą może nałożyć policja w czasie kontroli drogowej lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, monitorujący online ciągłość polis w Polsce.

Grzywna to nie wszystko – kiedy nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek, będzie musiał ponieść wszelkie koszty z nim związane, a to są kwoty idące w miliony złotych, jeśli trzeba będzie dożywotnio wypłacać renty dla ofiar wypadku.

Najlepszym pomysłem na znalezienie taniego OC jest skorzystanie z internetowej porównywarki ofert. Po wpisaniu potrzebnych danych, w krótkim czasie otrzymasz co najmniej kilka ofert i będziesz mógł wybrać z nich najtańszą. W przypadku OC naprawdę nie ma znaczenia, ile zapłacisz za polisę, bo od każdego ubezpieczyciela dostaniesz to samo – zakres polisy OC jest regulowany ustawowo. Możesz poszukać samego OC lub pakietu obejmującego OC, AC, NNW i assistance.

Wybrałeś, kupujesz. I teraz stoisz przed dylematem: zapłacić składkę jednorazowo czy w ratach? Raty kuszą: nie pozbędziesz się dużej gotówki za jednym zamachem, domowy budżet mniej odczuje ten spory wydatek, jeśli podzielisz go na połowę. Czy opłaca dać się skusić?

Na ile rat może być rozłożona składka OC?

Przeważnie ubezpieczyciele oferują płatność w dwóch ratach, rzadziej w czterech. Raczej trudno będzie znaleźć TU, które zgodzi się na raty miesięczne. Jednak nic nie jest przesądzone. Jeśli zdecydujesz się na zakup pakietu obejmującego OC, AC i inne opcje, być może ubezpieczyciel przychyli się do twojej prośby.

Zdarza się i tak, że najtańszego OC nie da się rozłożyć na raty, ubezpieczyciel przygotowuje bardzo atrakcyjną ofertę skierowaną do zdecydowanych opłacić ją w całości.

OC na raty – czy to się w ogóle opłaca?

Nie mamy dobrych wiadomości – kupując ubezpieczenie OC nie możesz liczyć na promocję „raty 0%”. Rozłożenie płatności OC na raty przeważnie oznacza wyższy koszt ubezpieczenia, do każdej raty doliczana jest dodatkowa kwota.

O ile więcej zapłacimy kupując OC na raty?

To zależy od konkretnego TU, a także od samochodu i historii ubezpieczeniowej kierowcy. Średnio różnica wynosi 10-15% kwoty wyjściowej. Przyjmijmy, że średnia cena polisy OC to 1000 złotych, jeśli zdecydujemy się na płatność z góry. Opcja płatna w ratach będzie nas zatem kosztowała dodatkowe 100-150 złotych, w zależności od ubezpieczyciela.

Podsumowanie

1. Płatność za polisę OC może być rozłożona na dwie raty, rzadziej na cztery.

2. Nie licz na promocję typu „raty 0%”.

3. Rozłożenie płatności składki na raty podnosi koszt ubezpieczenia o 10-15%.