Minicasco czy pełne AC? Co się bardziej opłaca?

Minicasco czy pełne AC? Co się bardziej opłaca?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Dla każdego właściciela samochodu jego auto jest najważniejsze i każdy z nas boi się różnych nieprzewidzianych wypadków, które mogą je uszkodzić lub zniszczyć. Czasem wystarczy drobna kolizja, grad, czy zwierzę, które wybiegnie na drogę, żeby ponieść stratę. Zdarzają się też kradzieże samochodów. Wtedy pomocą służy ubezpieczonym AC.

Ubezpieczenie autocasco znane szerzej pod określeniem AC jest to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. Jego celem jest ochrona pojazdu wraz z jego wyposażeniem w razie utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży.

Różnice w zakresie AutoCasco

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne. Oznacza to, że jego zakres nie musi być jednakowy. To od kierowcy zależy, czy w ogóle ma ochotę je wykupić i w jakim zakresie, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe oferują autocasco z większym lub mniejszym zakresem ochrony. Ma to oczywiście wpływ na wysokość składki. Dlatego kiedy podejmujemy decyzję o wyborze AC, należy przede wszystkim kierować się swoimi potrzebami w zakresie ochrony.

Warto się zastanowić, co jest bardziej opłacalne – korzystanie z ograniczonego AC w korzystnej cenie, czy pełnego ale znacznie droższego autocasco. Obie wersje AC mają swoje wady i zalety i skierowane są dla różnych odbiorców.

Zalety minicasco

Minicasco może funkcjonować pod różnymi nazwami w zależności od towarzystwa np. smart casco lub AC mini. Jest skierowane do tej grupy klientów, którym zależy na niskiej cenie produktu i jest to podstawowa zaleta tej oferty. Jednak z tą zaletą łączy się szereg ograniczeń.

Minicasco najczęściej nie obejmuje drobnych szkód, a jedynie szkody całkowite – czyli zarysowanie karoserii nie kwalifikuje się do odszkodowania.

Ale warto podkreślić, że Minicasco często obejmuje kradzież, a także np. pożar. To duży atut, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa.

Dla kogo przeznaczone jest minicasco?

Jesteś klientem, który jednocześnie chciałby chronić swoje auto od nieprzewidzianych wypadków losowych, ale z drugiej strony nie stać cię na spory wydatek? Minicasco jest idealnym produktem dla Ciebie.

Ten rodzaj ubezpieczenia przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, którym zależy na niskiej cenie ubezpieczenia, a także dla osób, które jeżdżą starszym samochodem. Choć to od towarzystwa ubezpieczeniowego zależy, jaki samochód zostanie uznany za „starszy”.

Zalety pełnego AutCasco

Nie ulega wątpliwości, że najlepsze AC z reguły jest najdroższe. Im wyższa składka, tym mniej wyłączeń i wtedy oferta obejmuje nie tylko kradzież czy szkodę całkowitą, ale także szkodę częściową, a dodatkowo obejmuje także ochronę bagażu, czy szyb.

Dla kogo przeznaczone jest pełne AC?

Pełne AC jest przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli nowych i drogich samochodów. Skierowane jest także do osób mających pojazd w leasingu oraz kierowców bardzo dbających o swoje auta.

Przed wyborem AC należy dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i potrzeby.

Podsumowanie

  1. Autocasco to dostępne na rynku dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które może mieć wersję tańszą i okrojoną oraz pełną i znacznie droższą. Ma ono na celu chronić pojazd przed różnego typu sytuacjami losowymi.
  2. Minicasco to idealne rozwiązanie dla młodych lub niezamożnych  kierowców, a także właścicieli starszych pojazdów.
  3. Pełne AC to szeroki zakres ubezpieczenia za wyższą cenę. Skierowane jest przede wszystkim do właścicieli nowych i drogich samochodów, aby zapewnić im jak najlepszą ochronę.