Ubezpieczenie OC, a konkretniej jego cena, to temat, który nieustanie elektryzuje kierowców. Zazwyczaj stanowi ono niemały wydatek, którego żaden z właścicieli aut nie uniknie. Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Od czego zależy jego cena? Kto za polisę komunikacyjną zapłaci najwięcej? Sprawdźmy!
Ubezpieczenie OC przestało drastycznie drożeć na początku 2017 roku. Choć aktualnie sytuacja na rynku polis komunikacyjnych jest stabilna, udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie OC?” nie jest możliwe. Możliwe jest natomiast wskazanie średniej ceny OC – ta na początku 2019 roku waha się w granicach 1000 złotych.
Od czego zależy cena OC?
Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, co oznacza, że w każdym towarzystwie będzie on dokładnie taki sam. Różnić będzie się tylko i wyłącznie ceną, a różnice mogą być naprawdę spore! Zatem jakie czynniki mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC? Zarówno te związane z samym autem, jak i profilem kierowcy. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie dane jak:
- Wiek kierowcy,
- Miejsce zamieszkania,
- Okres posiadania prawa jazdy,
- Posiadane zniżki,
- Parametry pojazdu (marka i model samochodu, pojemność silnika, przebieg).
Przy kalkulacji składki bardzo często będziemy pytani także o stan cywilny, liczbę dzieci czy chociażby miejsce parkowania. I choć czasem wydaje nam się, że podawane informacje nie mają większego znaczenia, w rzeczywistości mają one wpływ na cenę ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że każdy ubezpieczyciel przy wyliczeniu składki będzie brał pod uwagę inne czynniki. Z uwagi na to, warto porównywać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tego, który ma nam do zaoferowania najtańsze OC.
Kto zapłaci za OC najwięcej?
W powszechnym przekonaniu najwięcej za OC zapłacą młodzi kierowcy, z niewielkim doświadczeniem za kierownicą. Składkę dodatkowo może podnieść fakt poruszania się szybkim, sportowym autem. Dlaczego? Młodzi kierowcy zaliczani są do grupy tzw. „podwyższonego ryzyka”, przez co naliczane są im kolosalne zwyżki w OC. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku znajdziemy też ubezpieczycieli, którzy młodych kierowców traktują jako swoją grupę docelową i to właśnie dla nich mają przygotowywane konkurencyjne oferty. Więcej za OC zapłacą także ci kierowcy, którzy mają na swoim koncie spowodowanie kolizji. Ubezpieczyciele mogą nawet naliczyć im 100 proc. podwyżki ceny OC. Co więcej? Okazuje się, że mieszkańcy większych miast zapłacą za OC drożej niż mieszkańcy mniejszych miejscowości. Dlaczego? Między innymi dlatego, że towarzystwa biorą pod uwagę także statystyki wypadków w danym mieście, a prawdopodobieństwo kolizji w metropolii jest znacznie większe, niż w małej miejscowości o niewielkim natężeniu ruchu.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC: kto zapłaci najmniej?
Zasadniczo najmniej za ubezpieczenie OC mogą zapłacić doświadczeni kierowcy z wieloletnią praktyką za kółkiem, którzy w przeszłości nie spowodowali żadnej kolizji, a więc latami bezszkodowej jazdy wypracowali sobie najwyższe zniżki. Szanse na dodatkowe ulgi mają także ci, którzy mają dzieci i regularnie przewożą je samochodem. Dlaczego? Niektórzy ubezpieczyciele uważają, że kierowcy przewożący na pokładzie swoje dziecko, zachowuje większą ostrożność na drodze i jeżdżą zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Prawdopodobieństwo spowodowania przez nich kolizji jest więc odpowiednio mniejsze.
Kary za brak OC 2019
Mimo świadomości, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, po naszych ulicach wciąż jeździ grono kierowców bez ważnej polisy komunikacyjnej. Zaniedbanie? Być może. Może zdarzyć się, że nie jesteśmy nawet świadomi tego, że polisa, którą posiadaliśmy nie przedłużyła się automatycznie. Co jednak gorsze – bardzo często całkowicie świadomie decydujemy się na niekupowanie ubezpieczenia. Wszystko w myśl oszczędności. Liczymy na szczęście i na to, że szybko nie zostaniemy poddani kontroli drogowej, podczas której wyjdzie na jaw brak OC. Tymczasem UFG może wykryć brak ubezpieczenia bez naszego udziału. Co w takiej sytuacji? Najwyższa kara za brak OC w 2019 roku to aż 6750 złotych i grozi ona właścicielom aut ciężarowych, które miały przerwę w ubezpieczeniu wynoszącą ponad 14 dni. Kierowca samochodu osobowego może zapłacić nawet 4500 złotych kary. W porównaniu do tego, ile kosztuje ubezpieczenie OC, oszczędność wydaje się tylko pozorna. Jeszcze gorsze konsekwencje będzie miało spowodowanie wypadku bez ubezpieczenia OC. Wówczas, koszty wszelkich szkód, a także koszty leczenia potencjalnych ofiar wypadków, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
Jak znaleźć najtańsze OC?
Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Szukasz najtańszej polisy? W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora OC/AC która wyliczy dla Ciebie składki ubezpieczenia w różnych towarzystwach. Dzięki temu będziesz mógł wybrać ubezpieczenie w najniższej cenie, a przy tym zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Podsumowanie
- Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Wpływ na nią mają te związane z samym kierowcą, ale też z ubezpieczonym pojazdem.
- Średnia cena OC w 2019 roku wynosi 1000 złotych.
- Każdy ubezpieczyciel przy wyliczeniu składki OC będzie brał pod uwagę inne czynniki. Z uwagi na to, warto porównywać oferty i wybrać tego ubezpieczyciela, który ma nam do zaoferowania najtańsze OC.
- Teoretycznie najwięcej za OC zapłacą młode osoby, nieposiadające zniżek, poruszające się szybkimi, sportowymi autami. Na najtańsze OC szansę mają doświadczeni kierowcy ze zniżkami, zamieszkali w mniejszych miejscowościach.