Czym się różni ubezpieczenie OC od AC? Wyjaśniamy!

Czym się różni ubezpieczenie OC od AC? Wyjaśniamy!

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

2 ocen, średnia: 5,00 z 5

Większość kierowców zna takie sytuacje z własnego doświadczenia – stłuczka, samochód zarysowany na parkingu i ani śladu sprawcy czy grad, który zniszczy lakier. Wtedy właśnie przychodzą nam z pomocą OC i AC, czyli ubezpieczenia komunikacyjne. Warto przyjrzeć się dokładnie różnicom pomiędzy nimi, ponieważ każde gwarantuje kierowcom odszkodowanie innego typu i w innej sytuacji.

Czym się różni OC a AC? Obowiązek a możliwość

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, to ubezpieczenie obowiązkowe i jednakowe dla wszystkich. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce, czyli np. samochodu, motoroweru, ciągnika, musi zawrzeć umowę z wybranym przez siebie towarzystwem ubezpieczeniowym.

Kary dla kierowców za brak wykupionego ubezpieczenia OC są obecnie bardzo wysokie. Również dotkliwe mogą okazać się kary za spóźnienie się z wykupieniem kontynuacji OC. Taka grzywna może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W razie kontroli drogowej należy okazać policjantom dokument potwierdzający opłacone OC.

Ubezpieczenie AutoCasco w odróżnieniu od OC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. To od kierowcy zależy, czy ma ochotę je wykupić i w jakim zakresie to robi. Ubezpieczenie AC nie podlega kontroli drogowej i oczywiście jego brak nie niesie za sobą żadnych kar finansowych.

Ubezpieczenie OC i AC – różnice w zakresie ochrony

Ubezpieczenie OC gwarantuje przede wszystkim ochronę osobom poszkodowanym podczas wydarzeń drogowych. Czyli zadziała, jeśli wyrządzimy komuś szkodę, np. spowodujemy stłuczkę. Chroni ono wówczas kierowcę przed finansowymi skutkami szkód. Co ciekawe, przypisane jest do samochodu, a nie do osoby prowadzącej pojazd.

Natomiast ubezpieczenie AC gwarantuje zupełnie inny zakres ochrony w zależności od wykupionego pakietu. W zależności od tego, za co zapłaci, kierowca może liczyć na odszkodowanie w przypadku różnych sytuacji losowych np. samodzielnego uszkodzenia samochodu, uszkodzenia pojazdu przez inne osoby, zniszczenia auta w wyniku żywiołu, a przede wszystkim jego kradzieży.

Ubezpieczenie OC a AC – pozostałe różnice

W większości przypadków umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Istnieje też możliwość automatycznego odnowienia polisy po upływie roku. Jeśli kierowca chce jednak zmienić ubezpieczyciela, musi najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania OC złożyć pisemną rezygnację.

Ubezpieczenie AC również zawiera się najczęściej na 12 miesięcy, ale to sam kierowca może decydować, jak długiego czasu ochrony potrzebuje. Z tego wynika kolejna różnica, ponieważ ta polisa nie może być automatycznie przedłużona, a zostaje zawarta tylko na wniosek właściciela pojazdu.

Jeśli chodzi o cenę obu ubezpieczeń, to również zachodzi spora różnica. Jeśli płacimy jedynie OC, interesuje nas najniższa możliwa cena, natomiast w AC warto zainwestować znacznie więcej oraz wybrać wszystkie interesujące nas opcje, aby otrzymać odpowiednią ochronę.

Jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup zarówno polisy OC, jak i AC w pakiecie, ponieważ wtedy mamy zapewnioną najpełniejszą ochronę.

Podsumowanie

  1. OC i AC to dostępne na rynku ubezpieczenia komunikacyjne, które w znacznym zakresie się od siebie różnią.
  2. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, za którego brak grożą kierowcy kary finansowe. Chroni osoby poszkodowane w wydarzeniach drogowych.
  3. AC to dobrowolne ubezpieczenie, na którego zakres decyduje się kierowca. Ma ono na celu chronić pojazd przed różnego typu sytuacjami losowymi.