Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC?

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)

Ubezpieczenie OC i AC to wydatek, który może odczuwalnie nadszarpnąć Twój budżet. Wobec tego nieustannie szukasz sposobu na obniżenie składki OC, a w ramach oszczędności decydujesz się na rezygnację z dobrowolnej polisy Autocasco. Ale czy wiesz, jakie czynniki rzeczywiście mają wpływ na cenę OC i AC? Sprawdź to!

Cena ubezpieczenia OC i AC: od czego zależy?

Wśród kierowców panuje błędne przekonanie, że cena ubezpieczenia OC i AC zależna jest przede wszystkim od zniżek za bezszkodową jazdę. Tymczasem są one tylko jednym z kilkudziesięciu czynników, które decydują o ostatecznej cenie ubezpieczenia komunikacyjnego. Na ostateczną cenę ubezpieczenia OC i AC wpływa wiele czynników zależnych od samego właściciela, ale także od rodzaju pojazdu. Na wysokość składki wpływ mają:

  • Wiek kierowcy: zasada jest prosta – im młodszy właściciel auta, tym składka ubezpieczenia będzie wyższa. Statystycznie, osoby poniżej 25. roku życia powodują najwięcej wypadków i to one płacą najwyższą składkę.
  • Doświadczenie kierowcy: podobnie jak w przypadku wieku – im większe masz doświadczenie za kierownicą, tym mniejsze OC zapłacisz.
  • Miejsce zamieszkania: w gorszej sytuacji są kierowcy poruszający się po ulicach dużych miast, gdzie natężenie ruchu i ryzyko wypadku jest o wiele większe, niż w małej miejscowości. Poza tym, towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą własne statystyki mówiące o tym, ile wypadków zdarza się w obrębie Twojego miejsca zamieszkania.
  • Stan cywilny i posiadane dzieci: przyjmuje się, że jeśli posiadasz rodzinę i regularnie wozisz w samochodzie dzieci, zachowujesz na drodze większe bezpieczeństwo, wobec czego jesteś mniej szkodowy.
  • Historia szkodowości: popularny system bonus-malus rozwiewa wszelkie wątpliwości ubezpieczyciela. Na podstawie historii ubezpieczeń i szkód, jakie spowodowałeś, system ten zaklasyfikuje Cię do odpowiedniej klasy szkodowości.
  • Posiadane zniżki: wypracowane zniżki są najlepszym odzwierciedleniem bezpieczeństwa kierowcy. Pamiętaj jednak, że nawet wypracowanie 60% zniżki na OC nie zagwarantuje Ci najtańszej polisy. Sprawdź, w jaki sposób są liczone zniżki OC.

Najtańsze OC i AC: kto zapłaci najmniej?

Możemy wytypować, że najniższa składka za OC przypadnie doświadczonemu kierowcy z małej miejscowości, który przez lata bezpiecznej jazdy wypracował sobie najwyższe zniżki.  Tymczasem, spełnienie tych warunków to dopiero połowa sukcesu. Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest także od wielu czynników związanych z samym samochodem. Dla przykładu:

  • Pojemność silnika: w skrócie – im większa pojemność i moc silnika, tym droższe ubezpieczenie.
  • Roczny przebieg: im bardziej wysłużone auto i im więcej kilometrów na liczniku – tym droższe składki.
  • Wiek auta: zależność odwrotna niż w przypadku wieku kierowcy – zazwyczaj im starsze auto, tym wyższa cena polisy.
  • Marka pojazdu: na najtańsze OC mogą liczyć kierowcy małych, miejskich aut. Najwięcej zapłacą właściciele sportowych samochodów rozwijających duże prędkości.

Podsumowanie

  1. Na wysokość składki OC i AC wpływ ma wiele czynników - jedne zależą od profilu kierowcy, inne - od rodzaju pojazdu.
  2. Teoretycznie najtańsze OC przypadnie doświadczonemu kierowcy z mniejszej miejscowości, który przez lata bezpiecznej jazdy wypracował sobie najwyższe zniżki.
  3. Najwięcej za ubezpieczenie zapłacą młodzi kierowcy bez doświadczenia, którzy gustują w szybkich, sportowych autach.
  4. Szukając korzystnej oferty ubezpieczenia OC, warto przemyśleć zakup polisy komunikacyjnej w pakiecie z autocasco, NNW albo Assistance - zwykle wychodzi taniej.
  5. Przy wyliczaniu składki każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę inne czynniki. Kalkulator OC i AC pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę.