Co daje Autocasco?

Co daje Autocasco?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Autocasco, powszechnie znane jako ubezpieczenie AC, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które ma zapewnić właścicielowi samochodu odszkodowanie w przypadku jego kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia. Dzięki AC kierowca może liczyć na odszkodowanie także wtedy, kiedy to on jest sprawcą wypadku. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, Autocasco ma różne zakresy, dlatego warto pochylić się nad chwilę nad wyborem optymalnej ochrony.

O tym, co daje ubezpieczenie OC, pisaliśmy już nie raz. Nie musimy już chyba wspominać, że niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, OC zawsze będzie miało taki sam zakres, a różniło będzie się tylko i wyłącznie ceną. Inaczej jest jednak w przypadku Autocasco, które u poszczególnych ubezpieczycieli różni się ceną, ale przede wszystkim zakresem. Co daje Autocasco? Przed czym chroni AC? Dlaczego warto je mieć i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze polisy?

Ubezpieczenie AC: czy warto je mieć?

Odpowiedź na pytanie: „co daje Autocasco?” nie będzie tak oczywista jak w przypadku OC. Zakres ochrony, jaką otrzymamy w przypadku ubezpieczenia AC będzie znacząco różnił się w zależności od warunków, jakie zaoferuje nam zakład ubezpieczeń. To właśnie z uwagi na to, nie warto kierować się tylko ceną, a przede wszystkim zakresem ubezpieczenia. My mamy jednak pełną dowolność i powinniśmy wybrać pakiet, który będzie optymalną odpowiedzią na nasze potrzeby. Zupełnie innej ochrony będą potrzebowali właściciele nowych aut, a nieco innego zakresu właściciele tych kilkunastoletnich, z dużym przebiegiem. Tymczasem na rynku znajdziemy polisy odpowiadające potrzebom każdego z nich. Dla niektórych optymalnym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie AC mini, które charakteryzują się niższą ceną, ale też o wiele mniejszym zakresem. O zdarzeniach objętych ochroną czy sytuacjach, w których polisa nie zadziała, a ubezpieczyciel nie pokryje ich szkód, przeczytamy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli OWU. Warto wiedzieć, że te każdy ubezpieczyciel ustala we własnym zakresie.

Czym jest ubezpieczenie AC i przed czym chroni?

Ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, więc to od właściciela pojazdu zależy czy zechce wykupić taką ochronę. A przed czym konkretnie chroni AC? Co daje Autocasco? Istotą ubezpieczenia AC jest ochrona właściciela pojazdu przed skutkami finansowymi szkód będących efektem kolizji, wypadku z innym pojazdem czy zwierzęciem, pożaru czy innych szkód związanych z działaniem sił przyrody (np. powodzie, zatopienia, huragany, grad, uderzenia pioruna, osuwanie bądź zapadanie się ziemi, lawiny). Ubezpieczenie to może także zrekompensować nam stratę pojazdu na skutek kradzieży lub jego części, tzw. wyposażenia dodatkowego. Co najważniejsze, AC zadziała nawet wtedy, gdy to kierowca ubezpieczonego auta jest sprawcą stłuczki.

Polisa Autocasco: na co zwrócić uwagę?

Wiemy doskonale, że przy wyborze OC powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną ubezpieczenia, ponieważ jego zakres jest regulowany ustawowo, więc każde towarzystwo będzie gwarantowało nam dokładnie taką samą ochronę. W przypadku AC sprawa wygląda już zupełnie inaczej i tutaj powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej zakres.

Tak, jak wspomnieliśmy, zakres oferowanej ochrony, każdy ubezpieczyciel zamieszcza w OWU, z którym powinniśmy dokładnie zapoznać się przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu polisy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie odpowiada. Sprawdźmy też jaki jest zakres terytorialny wybranej przez nas polisy. Zwróćmy uwagę czy polisa obowiązuje także na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Mołdawii, bowiem te państwa bardzo często wyłączone są spod ochrony. Podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia OC powinniśmy także sprawdzić kwestię franszyzy integralnej, czyli udziału własnego klienta. Konkretniej jest to kwota, o jaką pomniejszone zostanie wypłacone odszkodowanie.

Wyłączenia odpowiedzialności: przed czym nie chroni AC?

Niektórzy kierowcy wykupując ubezpieczenie AC są przeświadczeni o ochronie absolutnej. Owszem, Autocasco – w zależności od wybranego wariantu – może zapewniać szeroką ochronę, ale nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa w każdej sytuacji. W każdym OWU znajdziemy szereg sytuacji, za które ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał. W związku z czym, jeśli do nich dojdzie – nie otrzymamy odszkodowania. Są to tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. To właśnie na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze polisy. Do najczęstszych wyłączeń należą szkody spowodowane rażącym niedbalstwem czy lekkomyślnym postępowaniem. Dla przykładu – jeśli przez roztargnienie zostawiliśmy kluczyki w stacyjce i wówczas pojazd zostanie skradziony, nie otrzymamy odszkodowania. Podobnie będzie w sytuacji, jeśli do wypadku doprowadzimy będąc pod wpływem alkoholu.

OC na miesiąc – wszystko o krótkoterminowym ubezpieczeniu samochodu
Umowę OC zazwyczaj zawieramy na dwanaście miesięcy, w wyjątkowych przypadkach możemy jednak skorzystać z krótkoterminowego OC, zwanego komisowym. Czy ma ono taki sam zakres,...
7 sposobów na tanie OC dla młodego kierowcy
Ubezpieczenie OC jest ustawowym obowiązkiem i nie ma sposobu, by go ominąć bez narażania się na bardzo poważne konsekwencje finansowe. Ceny ubezpieczeń w ostatnich...