Co to jest bezpośrednia likwidacja szkód? Poznaj BLS

Co to jest bezpośrednia likwidacja szkód? Poznaj BLS

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Bezpośrednia likwidacja szkód (w skrócie BLS) to bardzo wygodna dla klienta opcja, która polega na tym, że wypłatą odszkodowania lub naprawą zniszczonego w wyniku kolizji auta zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym poszkodowany miał wykupioną polisę OC. BLS upraszcza i przyspiesza likwidację szkody. Klient pozostaje w kontakcie wyłącznie ze swoim ubezpieczycielem, a wszystkie formalności są załatwiane za niego.

Jeśli nasz ubezpieczyciel działa w systemie BLS, to do niego zgłaszamy szkodę. Wyceną szkody zajmuje się rzeczoznawca naszego ubezpieczyciela, a likwidacja szkody może odbywać się w trybie gotówkowym lub bezgotówkowym – w zależności od tego, jaki wariant wybierzemy. W dalszym procesie, który nas już nie dotyczy, nasz ubezpieczyciel występuje z roszczeniem zwrotnym do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania.

Bezpośrednia likwidacja szkód dotyczy zdecydowanej większości zdarzeń komunikacyjnych, które wystąpiły na polskich drogach. Jednak do bezpośredniej likwidacji nie kwalifikują się m.in.

 • szkody osobowe,
 • szkody, które wystąpiły poza Polską,
 • szkody o wartości powyżej 30 tys. zł,
 • zdarzenia, w których brały udział więcej niż 2 pojazdy.

Co w sytuacji, gdy ubezpieczyciel sprawcy nie ma BLS, a nasz ma?

W sytuacji, gdy sprawca zdarzenia nie miał wykupionej polisy OC z opcją BLS, to za likwidację szkody odpowiada firma ubezpieczeniowa tego kierowcy. Warto jednak skontaktować się z własną firmą ubezpieczeniową i zapytać o możliwość skorzystania z tej opcji. Coraz częściej bowiem zdarza się, że zakłady ubezpieczeń idą na rękę swoim klientom i starają się naprawić szkodę z wykorzystaniem BLS, nawet jeśli tylko jedna ze stron oferowała taką usługę.

Bezpośrednia Likwidacja Szkód a inne korzyści

Poza naprawą uszkodzonego pojazdu, klienci korzystający z BLS mogą liczyć na pokrycie kosztów:

 • holowania,
 • parkowania na parkingu strzeżonym,
 • dodatkowych badań technicznych,
 • wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy.

Czy korzystając z BLS tracimy zniżki na OC?

Kierowcy obawiają się, że korzystając z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód stracą wypracowane przez lata zniżki na ubezpieczenie OC. Uspokajamy – nie stracą! Wypłata odszkodowania z naszego OC w przypadku szkody z czyjejś winy nie ma wpływu na utratę zniżek tak na OC jak i AC.

Podsumowanie

 1. BLS to system ułatwiający życie klientowi i przyspieszający proces likwidacji szkody.
 2. Poniesioną szkodę zgłaszamy do naszego ubezpieczyciela, który załatwia za nas wszystkie formalności i wypłaca odszkodowanie, a dopiero później odbiera je od ubezpieczyciela sprawcy.
 3. Poza naprawą uszkodzonego pojazdu, klienci korzystający z BLS mogą liczyć na pokrycie kosztów:
 • holowania,
 • parkowania na parkingu strzeżonym,
 • dodatkowych badań technicznych,
 • wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy.
 1. Korzystając z BLS nie tracimy wypracowanych zniżek na OC.

Ubezpieczenie „anglika” w Polsce
Samochody z kierownicą po prawej stronie, znane jako „angliki”, nie cieszą się w Polsce szczególną popularnością. Faktem natomiast jest, że pod względem finansowym są...