Automatyczne przedłużenie polisy OC. Kiedy następuje?

Automatyczne przedłużenie polisy OC. Kiedy następuje?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Ubezpieczenie OC, jak już doskonale wiemy, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Za jego brak grożą wysokie kary pieniężne. Niekiedy z premedytacją „zapominamy” wykupić polisy, ale zdarza się, że bez OC jeździmy zupełnie nieświadomie. Jak to możliwe? Na przykład w sytuacji, kiedy umowa ubezpieczenia dobiegnie końca, a my nie dopilnujemy jej przedłużenia. Zatem, kiedy następuje automatyczne przedłużenie polisy OC?

Jako konsumenci robimy się coraz wygodniejsi. Przyzwyczailiśmy się do tego, że ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie. Wówczas przekonani o ważności polisy, nie pilnujemy dat końca umowy, nie płacimy kolejnych składek, aż… do czasu, kiedy brak ubezpieczenia wyjdzie na jaw. A ten wyjdzie na pewno! Warto jednak wiedzieć, że automatycznie przedłużenie OC nie jest regułą i są sytuacje, w których ochrona wygaśnie wraz z końcem trwania umowy. Dziś sprawdzimy, w jakich sytuacjach nastąpi automatyczne przedłużenie polisy OC.

W jakich sytuacjach OC przedłuży się automatycznie?

Sytuacje, w których ubezpieczenie OC nie wygaśnie z ostatnim dniem umowy są regulowane przepisami. Te gwarantują automatyczne przedłużenie OC w przypadku, gdy samochód pozostaje u tego samego właściciela. Tutaj warto wiedzieć, że ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować nas o zbliżającym się końcu polisy na 14 dni przed wygaśnięciem umowy. Jest to czas, który z powodzeniem możemy wykorzystać na zapoznanie się z ofertą innych ubezpieczycieli i sprawdzenie, czy inne towarzystwo nie zaoferuje nam nieco niższej składki. Może okazać się, że odnowienie polisy u tego samego ubezpieczyciela nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie podejmiemy żadnych kroków, umowa ubezpieczenia OC ulegnie automatycznemu przedłużeniu. W takiej sytuacji jej wygaśnięcie nastąpi tylko i wyłącznie w momencie, jeśli na jeden dzień przed wygaśnięciem ochrony złożymy pisemne wypowiedzenie.

Wielu kierowców nurtuje także kwestia podwójnego ubezpieczenia. Wcześniej bardzo łatwo mogliśmy wpaść w pułapkę, która wiązała się z podwójnym płaceniem za OC. Aktualnie, zmiany w prawie sprawiły, że ryzyko podwójnego ubezpieczenia OC zostało wyeliminowane, a my jeśli zdecydujemy się na zawarcie umowy z innym towarzystwem, mamy prawo do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy w dowolnym momencie.

Kiedy ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie?

Dla pełnego zobrazowania sytuacji z ważnością polisy OC, dopowiedzmy sobie także, w jakich sytuacjach ochrona nie zostanie automatycznie przedłużona. Przede wszystkim będzie to miało miejsce w przypadku, kiedy kupimy używany samochód. W raz z nim staniemy się także posiadaczem obowiązuje polisy, ponieważ ta przypisana jest do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. W tym przypadku pamiętajmy jednak, że po upływie czasu, na jaki umowa została zawarta, ochrona nie odnowi się automatycznie.

Kolejną sytuacją, w której umowa nie ulegnie przedłużenie będzie OC 30-dniowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ubezpieczenie krótkoterminowe, które zapewnia ochronę tylko i wyłącznie przez 30 dni. Na polisę taką nie może pozwolić sobie jednak każdy. Możliwość wykupienia OC krótkoterminowego zarezerwowana jest dla samochodów zarejestrowanych czasowo, aut sprowadzonych z zagranicy, pojazdów historycznych, czy dla osób zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży aut.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ubezpieczeniu OC na raty. Opcja kusząca, owszem. Nawet jeśli zwlekamy z zapłatą kolejnej raty za polisę, ochrona nie wygaśnie. Towarzystwo nie może wypowiedzieć umowy w trakcie jej trwania, co jednak ważne – jeśli zalegamy z płatnościami, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie.

Jaka kara za brak OC w 2019 roku?

Jeśli decydujemy się na brak OC świadomie, często główną przesłanką jest chęć oszczędności. Liczymy, że brak polisy nie zostanie wykryty, więc pieniądze, które wyłożylibyśmy na składkę OC zostają w kieszeni. Jednak do czasu! Brak ubezpieczenia OC wyjdzie na jak szybciej niż myślimy, a dodatkowo za niefrasobliwość zostaniemy ukarani. W 2019 roku kierowcy aut osobowych, którzy z zapłatą za ubezpieczenie zwlekali ponad 14 dni, zapłacą 4500 złotych kary, czyli o 300 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Jeśli zwłoka będzie wynosiła 3 dni, zapłacą też niemało – dokładnie 900 złotych. Kierowcy, którzy bez ważnej polisy ubezpieczenia jeździli od 4 do 14 dni zapłacą 50 proc. maksymalnej kary, czyli 2250 złotych. W związku z tym chyba nie warto oszczędzać…

Podsumowanie

  1. Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC dotyczy wyłącznie umów zawieranych na rok.
  2. Ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować właściciela samochodu o końcu umowy na 14 dni przed upływem jej ważności.
  3. W przypadku zaległości w spłacie rat za OC, ochrona nie przedłuży się na kolejny rok.
  4. Jeśli kupujemy samochód z drugiej ręki, jednocześnie stajemy się posiadaczem obowiązującej aktualnie polisy OC. W tym przypadku umowa ubezpieczenia nie przedłuży się jednak automatycznie.