Autocasco: ile kosztuje AC i co warto o nim wiedzieć?

Autocasco: ile kosztuje AC i co warto o nim wiedzieć?

Ocena artykułu: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

1 ocen, średnia: 5,00 z 5

Ubezpieczenie AC, które jest ubezpieczeniem dobrowolnym, bardzo często jest traktowane przez nas po macoszemu. Świadomie z niego rezygnujemy bynajmniej nie dlatego, że uważamy je za zbędne, ale przede wszystkim z powodu jego cen. Panuje powszechne przekonanie, że Autocasco to horrendalny wydatek, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Jak jest w rzeczywistości? Ile kosztuje AC?

Przy wyborze ubezpieczenia AC powinniśmy kierować się przede wszystkim zakresem polisy. W praktyce jednak, zanim podejmiemy decyzję o jej wyborze, zwracamy uwagę na cenę Autocasco. Ile kosztuje AC? Na to pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem jego cena uzależniona jest od wielu różnych czynników.

Autocasco: co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty wypadku spowodowanego z naszej winy, ale także wypłaci odszkodowanie w przypadku kradzieży naszego auta. AC zadziała także w przypadku szkód wyrządzonych w wyniku działania sił przyrody. Należy jednak pamiętać, że aby Autocasco spełniło swoją rolę, musi być dopasowane do potrzeb konkretnego kierowcy. Nieco innego zakresu polisy będzie potrzebował właściciel nowego auta, a innego samochodu z kilkunastoletnim bagażem doświadczeń. Co jeszcze warto wiedzieć? Nie każde auto zostanie objęte ubezpieczeniem AC. Jak to rozumieć? Wiele towarzystw nie zaproponuje Autocasco samochodom starszym niż 12 czy 15 lat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Decydując się na wybór polisy AC warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim warto sprawdzić sumę ubezpieczenia, czyli górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Tutaj pamiętajmy by zwrócić uwagę także na to, czy suma ubezpieczenia jest stała czy zmienia się podczas trwania umowy ubezpieczenia. Ważnym punktem w OWU jest także ten dotyczący amortyzacji części, czyli procentowego współczynnika zużycia eksploatacyjnego pojazdu. Wartość części przeznaczonych do wymiany po szkodzie zostanie wówczas pomniejszona o procent określony w umowie. Punktem, na który każdy kierowca powinien zwrócić szczególną uwagę jest udział własny. Zainteresujmy się także tym, jaki sposób rozliczenia szkody zakłada wybrana polisa – czy będzie to metoda kosztorysowa czy może warsztatowa.

Cena AC: do czego zależy?

Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę AC, warto porównać oferty różnych towarzystw. Każde z nich może dowolnie kształtować zakres takiego ubezpieczenia oraz jego cenę. Może się zatem zdarzyć, że cena polis obejmujących porównywalny zakres zdarzeń, będzie różniła się nawet o kilkaset złotych. A od czego tak naprawdę zależy cena Autocasco? Co ma na nią wpływ?

Wpływ na cenę AC będzie miał przede wszystkim wybrany wariant ochrony. Zasada jest prosta – im większy zakres ubezpieczenia, tym wyższa cena. Nie bez znaczenia będzie także wartość, wiek pojazdu oraz jego marka. Na cenę Autocasco wpływ ma także miejsce użytkowania pojazdu – jeśli autem poruszamy się po dużych metropoliach, gdzie prawdopodobieństwo stłuczki jest o wiele większe niż w mniejszych miejscowościach, polisa będzie droższa. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość ceny AC są także dane dotyczące kierowcy, mowa tutaj chociażby o wieku kierowcy czy jego stażu za kierownicą.

Ile kosztuje AC?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad kupieniem polisy AC, ale zniechęciły Cię do niej powszechne głosy o cenach takiego ubezpieczenia, to wiedz, że nie musi ono kosztować kroci. W celu znalezienia najkorzystniejszej oferty warto skorzystać z porównywarki OC/AC i sprawdzić z jakim realnym kosztem wiąże się taka ochrona. Warto wiedzieć, że decydując się na pakiet ubezpieczenia, możemy zaoszczędzić co nieco.

Celem sprawdzenia ile kosztuje AC, przeprowadziliśmy przykładową kalkulację dla naszego bohatera. Jest nim 43-letni właściciel Skody Octavii z 2009 roku. Decydując się na samo ubezpieczenie OC, za najtańszą polisę zapłaciłby on 399 złotych. Dodając do tego ubezpieczenia AC obejmującego żywioły i szkodę całkowite – cena wzrosłaby do 617 złotych. Wariant obejmujący kradzież samochodu, a także wypadek – to łączny koszt 724 złotych.

Podsumowanie

  1. Przy wyborze ubezpieczenia AC powinniśmy kierować się przede wszystkim zakresem polisy. Zależność jest jednak prosta – im szerszy zakres polisy, tym wyższa jej cena.
  2. Autocasco pokryje koszty szkód, kiedy to my spowodujemy stłuczkę, nasze auto zostanie uszkodzone w wyniku działania sił natury czy nawet skradzione.
  3. Wybierając AC warto zwrócić uwagę na zakres polisy, sumę ubezpieczenia czy chociażby udział własny.
  4. Decydując się na zakup AC warto skorzystać z kalkulatora OC/AC i sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli.

Przerwa w ubezpieczeniu OC
Sprzedałeś samochód? Kupiłeś auto, a w niejakim spadku dostałeś także ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela, które zapomniałeś przedłużyć? Miałeś OC na miesiąc, które nie odnowiło...
Ile kosztuje ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC, a konkretniej jego cena, to temat, który nieustanie elektryzuje kierowców. Zazwyczaj stanowi ono niemały wydatek, którego żaden z właścicieli aut nie uniknie....